Przejdź do treści

Polski Jazz 360°: Kari Sál – Betesda. Mikołajki na jazzowo

Trzecia odsłona realizowanego z Fundacją Polski Jazz projektu propagującego muzykę jazzową, odkrywającego szerokie spektrum jej możliwości. Tym razem w mikołajkowych klimatach… z dalekiej Islandii! W Kawiarni Artystycznej 7 grudnia będziemy mieli zaszczyt gościć Kari Sál w programie „Betesda”.
Kari Sál – wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Wychowała się w Bieszczadach, z których czerpie inspiracje: ich natury, piękna i bogactwa kolorów, czego odzwierciedlenie można usłyszeć w jej muzyce i tekstach. Pod koniec października ukazał się debiutancki album Kari Sál – „Betesda”, który został doceniony przez krytyków muzycznych w Polsce i za granicą (Niemcy, Grecja, Czechy, Słowacja). Tytułowy utwór powstał na specjalne zamówienie Wędrownego Festiwalu Kolory Polski organizowanego przez Łódzką Filharmonię.
Betesda to muzyka uduchowiona. Stworzona pod wpływem malarstwa, podróży do Islandii, gdzie w małej miejscowości Kirkjubæjarklaustur, Kari napisała większość utworów. Wielokulturowość i jej dialog ma więc swoje odzwierciedlenie w jej muzyce. Zawiera ona w sobie elementy jazzu, muzyki poważnej i world music. W warstwie lirycznej, w większości znalazły się autorskie teksty Kari, jak również utwory apokryficzne z połowy VI wieku.
„Betesda to płyta wielkiej urody z głosem o zaskakującej w dzisiejszym świecie szlachetności i prostocie. Świetny album, a Kari Sal jest postacią, na którą powinniśmy już dziś zwrócić uwagę!” – Marcin Kydryński.
“Ze wszystkich dźwięków świata, najważniejsze dla mnie są dźwięki duszy. Moje – pierwsze powstały w Islandii…” – mówi Kari.

“Kompozycje Sal są niezwykle dojrzałe, harmonicznie spójne, stylistycznie konsekwentne i estetycznie zaokrąglone, co oczywiście zasługuje na pochwałę i podziw….piękny i najbardziej imponujący debiutancki album, który dowodzi, że determinacja i talent podbijają wszystko…” – Adam Baruch.
Skład zespołu: Kari Sál – wokal; Stanisław Słowiński – skrzypce; Kasia Pietrzko – fortepian; Michał Kapczuk – kontrabas; Patryk Dobosz – perkusja; Adam Bałdych – skrzypce.
Początek koncertu 7 grudnia o godz. 19. Zapraszamy nieco wcześniej do Kawiarni Artystycznej (ul. Parkowa 1), w której gościnnie króluje Otwarta – Wine Cafe.
Wstęp: bilety po 25 zł w przedsprzedaży, po 30 zł w dniu koncertu.
Liczba miejsc ograniczona.