Przejdź do treści

Polski Jazz 360°: Kuba Stankiewicz Trio – koncert

Niespełna dwa tygodnie po Międzynarodowym Dni Jazzu ten gatunek muzyki będzie mieć swoje święto w Amfiteatrze, dokładnie w Kuźni Artystycznej. W ramach projektu Polski Jazz 360° 12 maja wystąpi Kuba Stankiewicz Trio.
Kuba Stankiewicz od wielu lat należy do ścisłej czołówki polskich pianistów jazzowych. W drugiej połowie lat 80. grał z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, potem z kwintetem i kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego (płyty Open i Song Of Innocence). W latach 1987-1990 studiował w Berklee College of Music w Bostonie (dyplom w klasie fortepianu), gdzie został wyróżniony Nagrodą Oscara Petersona. Był półfinalistą prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie. Z działalności amerykańskiej Stankiewicza warto także przypomnieć jego współpracę z orkiestrą legendarnego klarnecisty i bandleadera Artiego Shawa.
Po powrocie do kraju zakłada kwartet z Henrykiem Miśkiewiczem, Adamem Cegielskim oraz Cezarym Konradem, i nagrywa w 1993 roku płytę Northern Song (wybraną przez czytelników Jazz Forum Płytą Roku), potem współtworzy formację Traveling Birds (Darek Oleszkiewicz, Piotr Wojtasik, Piotr Baron, Cezary Konrad), której nagrania (Traveling Birds Quintet, 1994 i Return To The Nest, 1995) ugruntowały jego mocną pozycję na krajowej scenie. Wśród innych muzyków, z którymi grał, warto wymienić Scotta Hamiltona, Arta Farmera (płyta Art In Wrocław), Sheilę Jordan, Janusza Muniaka, Tomasza Szukalskiego i Annę Marię Jopek.
W Kuźni Artystycznej wystąpi razem z Wojciechem Pulcynem (kontrabasistą, absolwentem Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina na wydziale jazzowym, oraz Policealnego Studium Jazzu im.Henryka Majewskiego w Warszawie, w klasie prof. Zbigniewa Wegehaupta; Współpracował m. in. z Piotrem Baronem , Ewą Bem, R. Borowskim, Imerem Demirerem, Wojtkiem Karolakiem, ”Audiofel ing Band” Pawła Kaczmarczyka, z zespołem ”Kapela ze wsi Warszawa”, Erykiem Kulmem – ”Quintessence”, Slawomirem Kulpowiczem, Januszem Skowronem, Wojtkiem Staroniewiczem, Jarkiem Śmietaną, Tony Lakatosem , Michalem Urbaniakiem , Bobby Watsonem , J.”Ptaszynem” Wróblewskim)

i Sebastianem Frankiewiczem (absolwentem Wydziału Jazzu Katowickiej Akademii Muzycznej; laureatem konkursów Jazz Nad Odrą we Wrocławiu, Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach, Złotego Krokusa w Jeleniej Górze i Bielskiej Zadymki Jazzowej; od 2002 roku współpracuje z Michałem Urbaniakiem; w latach ubiegłych członek zespołów Janusza Muniaka, Lory Szafran, Zbigniewa Namysłowskiego, Artura Dutkiewicza, Mariusza Lubomskiego, Miki Urbaniak, Zbigniewa Wegehaupta oraz grupy „Bisquit” promowanej przez wytwórnię Kayax; koncertuje również z Grzegorzem Karnasem, Agą Zaryan, Grażyną Auguścik, Urszulą Dudziak i Januszem Skowronem).

Bilety po 30 zł, po 40 zł w dniu koncertu w kasie Amfiteatru przy ul. Parkowej 1 (pon.-pt. w godz. 9-15) i na biletyna.pl

Liczba miejsc ograniczona!

Początek koncertu 12 maja 2019 r. o godz. 19 w Kuźni Artystycznej przy ul. Daszyńskiego 5.