Przejdź do treści

Popisz się! – Druga edycja warsztatów literackich w Amfiteatrze

Chcesz wziął udział w bezpłatnych warsztatach literackich prowadzonych przez ogólnopolskiej klasy specjalistów? Amfiteatr ogłasza rekrutację. Zajęcia poprowadzą: Krystyna Chołoniewska, Jacek Dehnel i Michał Zabłocki. Patronat nad warsztatami objęło Studium Literacko-Artystyczne UJ. Projekt jest finansowany z Budżetu Obywatelskiego Radomia 2019 pt. „Kuźnia talentów – warsztaty literacko-teatralne – kontynuacja”.
Pierwszą turę warsztatów, które zakończą się przed wakacjami, poprowadzą znani i nagradzani literaci: Krystyna Chołoniewska (scenariusz słuchowisk radiowych), Jacek Dehnel (proza) i Michał Zabłocki (poezja – w tym teksty piosenek).
Zasady rekrutacji
Prace literackie prosimy przesyłać do 15 marca włącznie roku na adres: warsztaty_literackie@amfiteatr.radom.pl

  • warsztaty prozatorskie: utwór prozatorski (1-2 strony maszynopisu),
  • warsztaty poetyckie: 5 wierszy,
  • warsztaty scenopisarskie – słuchowiska radiowe: dialog (1-2 strony maszynopisu).

W warsztatach mogą uczestniczyć osoby od 16 roku życia. Każdy może wziąć udział we wszystkich trzech rodzajach zajęć.
Projekt finansowany jest z Budżetu Obywatelskiego Radomia 2019 pt. „Kuźnia talentów – warsztaty literacko-teatralne – kontynuacja”.
Krystyna Chołoniewska – urodziła się i mieszka w Krakowie. Absolwentka i nauczycielka V LO. Ukończyła polonistykę i studium doktoranckie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka słuchowisk radiowych, sztuk teatralnych, wierszy, opowiadań i powieści. Laureatka nagród i wyróżnień za twórczość dla młodych odbiorców. Jej utwory realizowane w Polskim Radio, TVP i teatrze były tłumaczone dla radia niemieckiego, słowackiego, chorwackiego oraz dla ukraińskiego teatru.

Jacek Dehnel (ur. w 1980 w Gdańsku) – poeta, prozaik, tłumacz. Wydał m.in. osiem tomów poetyckich, przekłady (m.in. Larkin, James, Verdins, Fitzgerald, White), cztery powieści (Lala, Saturn, Matka Makryna, Krivoklat) i kilka tomów krótszych próz. Laureat m.in. Nagrody Kościelskich (2005) i Paszportu Polityki (2006), był pięciokrotnie nominowany do nagrody Nike, trzykrotnie do Angelusa, raz do Nagrody Szymborskiej. Prowadzi bloga www.tajnydetektyw.blogspot.com i portal z kolekcją starej fotografii www.awers-rewers.pl. Mieszka w Warszawie.

Michał Zabłocki – poeta, animator życia literackiego, autor tekstów piosenek. Na podstawie jego wierszy powstało wiele znanych piosenek w repertuarach Grzegorza Turnaua, Czesława Mozila (Czesław śpiewa), Agnieszki Chrzanowskiej i wielu innych artystów.
Jest autorem librett i tekstów piosenek do spektakli teatralnych i muzycznych. Wydał 10 zbiorów wierszy. Ostatni, „Janowska” (2017), wyróżniony został nagrodą Krakowska Książka Miesiąca marca 2018. Jest pomysłodawcą i twórcą programu „Multipoezja”, a w nim akcji Wiersze na murach, Wiersze chodnikowe, Wiersze pisane online i wielu innych poetyckich inicjatyw. Akcja Wiersze na murach w 2017 roku święciła 15. rocznicę swego istnienia. Laureat Muzycznej Jedynki za najlepszy tekst roku 1993, stypendysta Ministra Kultury za rok 2004, odznaczony brązowym medalem Gloria Artis w 2018 roku.
Zrealizował projekt wielojęzycznego międzynarodowego portalu poetyckiego eMultipoetry.eu według własnego pomysłu. Jest wykładowcą Studium Literacko-Artystycznego przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, najstarszej i najbardziej renomowanej w kraju szkoły pisania. Od czerwca 2014 roku jest prezesem krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Patronat UJ
Patronat na warsztatami objęło Studium Literacko-Artystyczne Uniwersytetu Jagiellońskiego. Najstarsza w Polsce Szkoła Pisarzy, która w 2019 obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia.
Druga część warsztatów (m.in. ze sztuki pisania dramatów i kryminałów) odbędzie się po wakacjach.
Regulamin oraz umowa licencyjna (PDF, 70 KB)