Przejdź do treści

Raz się żyje – historie pisane rowerem

Rozpoczynamy realizację projektów, które zwyciężyły w naszym „Inspiratorze kultury”. To inicjatywa, w której radomianie mogli zgłaszać swoje pomysły na kulturalne wydarzenia. Jednym z nich jest cykl spotkań z podróżnikami-rowerzystami „Raz się żyje – historie pisane rowerem”. Spotkanie jest częścią obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. 22 września to Dzień bez Samochodu. 
Pierwsze ze spotkań (22 września, godz. 16-20) podzielone jest na dwie części. Na początek prelekcja i pokaz zdjęć – „Podróżowanie to szukanie baśni, czyli rowerem z Patagonii na Alaskę”
– Zapraszamy na spotkanie, na którym usłyszymy, że daleki, obcy świat jest bliższy, niż nam się na co dzień wydaje, że ludzie są w nim zazwyczaj dobrzy, ciepli i gościnni, a dzikie zwierzęta spokojne, ufne i przyjazne. Że można cieszyć się z zimna, z deszczu i niewygody, a szczęście i uśmiech odnaleźć w najprostszych, najbardziej banalnych momentach w życiu. I choć niekoniecznie trzeba w tym celu ruszać się z domu na drugi koniec świata, to podróż w niewymuszony sposób bardzo w tym odkrywaniu pomaga – zapowiada Beata Jemiołowska, pomysłodawczyni cyklu.
Gościem pierwszej części spotkania będzie Piotr Strzeżysz, który był w wielu miejscach na świecie, ale ciągle coś go gdzieś pcha. Zazwyczaj wybiera miejsca wypełnione otwartą przestrzenią, bo uważa, że łatwiej tam bujać w obłokach. Uwielbia kawę, koty, wiatr i Muminki. Autor czterech książek, m.in. „Powidoków”, nagrodzonych Bursztynowym Motylem i nagrodą Magellana.

Druga część spotkania upłynie pod hasłem „Kenia, Kirgizja, Kuba – odmienne klimaty, krajobrazy i kultura, poznane niezmiennie rowerem”. Naszymi gośćmi będą: Krzysztof Krzemieński i Dariusz Jodłowski.
Krzysztof Krzemiński zwiedził już m.in. Andaluzję, Alzację, Szkocję, Danię, Norwegię, Chorwację, Saksonię, Ukrainę, Bawarię, Austrię, Słowenię, Islandię, Rumunię, Węgry, Czechy i Słowację, Gruzję, Iran, Kirgizję, Syrię, Jordanię, Laos, Wietnam, Maroko, Etiopię, Kenię, Kubę.
Z Dariuszem Jodłowskim poznali się przy okazji kompletowania ekipy na wyjazd do Kirgizji w 2014 roku. Od tego czasu są podróżniczo niemal nierozłączni i odwiedzili razem jeszcze Szkocję, Czechy, Kenię i Kubę.

WAŻNE!

Dzięki MZDiK dojazd do Amfiteatru będzie możliwy stałymi liniami miejskimi 4, 11, 12 i 23 (do przystanków przy ulicach Warszawskiej lub Szarych Szeregów) oraz specjalną linią M kursującą z Michałowa do dworca PKP i z powrotem. Tego dnia cała komunikacja miejska będzie bezpłatna dla wszystkich pasażerów.

Wstęp wolny.
Miejsce: „Kawiarnia Artystyczna”, ul. Parkowa 1