Przejdź do treści

Scena letnia: W kręgu baśni i legend

W sobotę, 22 czerwca, zapraszamy na drugą odsłonę cyklu „Scena letnia”, który Amfiteatr organizuje w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego 2019. Przekonamy się, że Park Gołębiów może zmienić się w baśniową krainę pełną niezwykłych postaci i miejsc. Wstęp wolny
Na przybyłych czeka gra terenowa Ocal Gołębią Krainę, liczne warsztaty w Zaczarowanym Kramie, gry i zabawy, Tańce Opętańce i baśniowe opowieści. Spotkamy również Piratów z Karaibów, pomalujemy twarze i pobawimy się na dechach z Orkiestrą Taneczną Bonanza. Nie zabraknie grilla. Zachęcamy, by zabrać ze sobą koce i piknikowe kosze. Imprezę poprowadzi Wojtek Szymański.
Piknik odbędzie się w parku na Gołębiowie II, od strony ul. Hallera.
*Ocal Gołębią Krainę – Gra terenowa z Radomską Grupą Opowiadaczy*
W Gołębiej Krainie dzieje się źle – jezioro wysycha, drzewa są zagrożone wycięciem, jest coraz mniej zwierząt. Ocal przyrodę Gołębiej Krainy. Odwiedź każdego z jej mieszkańców i pomóż im ocalić ich wspólny dom. Zajrzyj też do Zaczarowanego Kramu, w którym odbywają się niezwykłe warsztaty. W Gołębiej Krainie spotkasz Drwala, Trolicę, Syrenkę i Czarodziejkę z Elfem. Wykonaj specjale zadania i pomóż ocalić Gołębią Krainę.
Radomska Grupa Opowiadaczy zawiązała się na początku 2017 roku. Do tego czasu spotyka się regularnie, ćwiczy i występuje. Członkowie grupy to indywidualności o różnych zainteresowaniach i charakterach, jednak łączy ich pasja do snucia opowieści i zabawy słowem. Radomscy opowiadacze występowali m.in. na Dniach Radomia, w Fosie pełnej kultury, w Muzeum Wsi Radomskiej i na wieczorach opowieści w Amfiteatrze. Wystąpią: Agata Dzik, Lidia Mirocka-Rosińska, Justyna Kwiecień i Ryszard Ryziewicz.
*Zaczarowany Kram* 
Odwiedź Zaczarowany Kram i weź udział w licznych warsztatach, na których wykonasz wiele niezwykłych i magicznych przedmiotów. Wszystko co zrobisz na warsztatach będzie można zabrać ze sobą.
*Tańce Opętańce*
czyli warsztaty tradycyjnych tańców i zabaw muzycznych z różnych stron Polski i Europy.
Ze śpiewaniem, klaskaniem i tupaniem. Wężykiem, w parach i w kole. Dla dużych i małych, Dzieci i Rodziców, sąsiadów, sióstr i braci. Będziemy skakać, śpiewać, doskonalić nasze talenty rytmiczne, ale też wygłupiać się najpiękniej.Warsztaty z towarzyszeniem żywej muzyki. Prowadzenie: Katarzyna Jackowska-Enemuo (akordeon, śpiew).

Katarzyna Jackowska-Enemuo
Muzykantka, opowiadaczka historii, antropolożka kultury, mama, wędrownica.
Od ponad dwudziestu lat zajmuje się praktyką muzyki dawnej i tradycyjnej, tropi tradycje wspólnego świętowania, prowadzi warsztaty – tańców tradycyjnych śpiewu naturalnego o opowieści. Zbiera pieśni i opowieści. Tworzy i prowadzi projekty dotyczące różnorodności kulturowej, historii lokalnych, pamięci i tożsamości kulturowej. Opowiada, przeplatając opowieści i muzykę, zarówno na najważniejszych festiwalach w kraju, jak też w domach dziecka, małych wsiach, na podwórkach i w więzieniach.Komponuje i pisze własne teksty. Założycielka i liderka zespołu Jazgodki. Działa jako Parparusza. Wędrowna Wytwórnia Zdarzeń.
*Piraci z Karaibów*
Interaktywny program z udziałem 4 piratów walczących o mapę, która doprowadzi ich do skarbu. Każde dziecko podczas zabawy staje się małym walecznym piratem. W trakcie walki i zmagań o kolejne kawałki mapy piraci wraz z dziećmi przeżywają bardzo emocjonujące przygody i poznają różne pirackie zachowania. Skarbem, który w końcu udaje im się odnaleźć, okazuje się być przyjaźń, którą zawarli podczas wspólnej wyprawy. Wśród pirackich zabaw z dziećmi znajduje się przeciąganie liny, poznanie pirackiego okrzyku, przeprawa przez niebezpieczne bagna, poszukiwanie na czas pirackiej szabli i inne ciekawe zabawy.

*Muzyczna uczta z Orkiestrą Taneczną Bonanza*
*Ostatnim akordem dnia będzie muzyczna uczta, na którą zaprosi nas Orkiestra Taneczna Bonanza. Do tańca porwą nas hity podmiejskich zabaw, które królowały od lat 30. do 60. XX wieku. Usłyszymy walce, fokstroty, tanga i muzykę tradycyjną. Bonanza łączy stare przeboje z młodością i energią, przy której nie można nie tańczyć.

PROGRAM:
16:00-18:30 – Gra terenowa Ocal Gołębiów Grainę z Radomską Grupy Opowiadaczy, Tańce Opętańce i opowieści Parparuszy, Zaczarowany Kram, malowanie twarzy, grill
16:40 – Piraci z Karaibów
18:30 – Muzyczna uczta z Orkiestrą Taneczną Bonanza
Wydarzenie realizowane w ramach projektu finansowanego ze środków Gminy Miasta Radomia – „Scena Letnia – koncert w Parku Gołębiów – Budżet Obywatelski 2019.