Przejdź do treści

Świetne spotkanie przy „Choince Wielokulturowej” – zdjęcia

choinka_wielo_600Spotkanie z etnografem i wykład, robienie ozdób choinkowych, występy artystyczne i dużo dobrej zabawy towarzyszyły „Choince Wielokulturowej”, która odbyła się 3 grudnia w Amfiteatrze. Druga część Choinki już 10 grudnia. Zapisz się już dziś!
Ideą organizacji „Choinki Wielokulturowej” jest chęć pokazania różnorodności i bogactwa tradycji i obrzędów związanych z czasem Świąt Bożego Narodzenia.
Prelekcje, wykłady, warsztaty i taniec!
Spotkanie rozpoczęła krótka prelekcja dr Justyny Górskiej – Streicher, etnograf z Muzeum Wsi Radomskiej, o symbolice i znaczeniu czasu adwentu i świąt w katolicyzmie. Goście zadawali pytania o znaczenie zwyczajów świątecznych oraz dzielili się opowieściami, jakie wiążą się z przeżywaniem wyjątkowego okresu świąt.
Następnie Dorota Borycka poprowadziła warsztat plastyczny z tworzenia ozdób choinkowych, które są charakterystyczne dla katolików. Wspólnie zrobiliśmy piękne gwiazdy ze słomy. Renata Sarnowicz przywołała, nieco już zapomniany, zwyczaj robienia ozdób choinkowych z opłatka. Goście z chęcią wykonali ozdobę zwaną „światem z opłatka”.
Jedną z atrakcji „Choinki Wielokulturowej” był wykład Agnieszki Urbańskiej, studentki judaistyki, na temat czasu świątecznego w kulturze żydowskiej. Żydzi nie obchodzą wprawdzie Bożego Narodzenia, jednak grudzień jest również dla nich wyjątkowym czasem, gdyż świętują wtedy Chanukę.
Podczas spotkania nie zabrakło tańca! Wspólnie zatańczyliśmy tradycyjny taniec żydowski – Zemer Atik.
Coś dla ucha
Warsztaty wykonywania ozdób choinkowych ubogacił występ Anny Szadury – wychowanki Kuźni Artystycznej – która świetnie zaśpiewała dwie piosenki. Śpiewała również Iwona Skwarek – znana i doświadczona radomska wokalistka oraz pedagog, na co dzień pracująca w Amfiteatrze w Kuźni Artystycznej. Mieliśmy też przyjemność gościć kompozytora Gabriela Meneta, który akompaniował na pianinie do kolęd śpiewanych z mieszkańcami Radomia.
Coś dla podniebienia
Atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia można było także poczuć dzięki smakowitym pierniczkom i herbacie z miodem, pomarańczą, imbirem i syropem malinowym. Cała sala była rozświetlona światełkami i przyozdobiona świątecznymi dekoracjami.
Na koniec wszyscy zaśpiewali dwie tradycyjne polskie kolędy. Dziękujemy za świetnie spędzony z nami czas i serdecznie zapraszamy na kolejne warsztaty już 10 grudnia!
Zapisy:
Warsztaty odbędą się 10 grudnia w godzinach 16.00 – 19.00 w budynku Scena Obozisko, ul. Śniadeckich 2. Wstęp wolny. Obowiązują zapisy pod numerem 667 – 901 – 900 i pod adresem nasze.miejsce@amfiteatr.radom.pl