Przejdź do treści

Święto jazzu z Amfiteatrem – Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Kuba Badach

Amfiteatr zaprasza do wspólnego świętowania Światowego Dnia Jazzu podczas dwóch znakomitych koncertów. Pierwszy z nich 28 kwietnia – wystąpi jazzman, bez którego polska historia tego gatunku byłaby niekompletna – Jan „Ptaszyn” Wróblewski. 29 kwietnia w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga koncertowe wydarzenie tej wiosny – usłyszycie niezapomniane piosenki Andrzeja Zauchy w nowych aranżacjach Kuby Badacha i Jacka Piskorza.
Święto jazzu z Amfiteatrem cz. I
28 kwietnia, w piątek, o godz. 19 w „Kawiarni artystycznej” (ul. Parkowa 1) wystąpi Jan “Ptaszyn” Wróblewski Quartet.
W 2016 r. Jan “Ptaszyn” Wróblewski obchodził 80. urodziny i 63. (!) rocznicę działalności artystycznej. To człowiek-instytucja, saksofonista tenorowy i barytonowy, kompozytor, aranżer, dyrygent, krytyk, publicysta muzyczny, pedagog i radiowiec. Na jego autorskiej audycji „Trzy kwadranse jazzu” w Radiowej Trójce wychowały się całe pokolenia miłośników jazzu.
Jan “Ptaszyn” Wróblewski jest jednym z pierwszych polskich muzyków jazzowych, którzy znaleźli się w „Encyklopedia of Jazz” Leonarda Feathera. Nagrał kilkanaście autorskich płyt, z których ostatnie to: w Kwartecie: Real Jazz (2005) i Supercalifragilistic (2007), oraz w Sekstecie – Moi pierwsi mistrzowie – Komeda/Trzaskowski/Kurylewicz (2014).

W Amfiteatrze wystąpi razem z Wojciechem Niedzielą (fortepian), Andrzejem Święsem (kontrabas) i Marcinem Jahrem (perkusja).
Jan “Ptaszyn” Wróblewski Quartet powstał w połowie lat 90-tych. Jego muzyka opiera się o klasyczne jazzowe tradycje, nie pomija jednak bardziej współczesnych osiągnięć gatunku. Zespół stara się grać zawsze dynamicznie, ale nie są mu obce też liryczne klimaty.
Bilety w przedsprzedaży po 30 zł, w dniu koncertu po 35. Można je kupić na stronie biletyna.pl, w kasie Amfiteatru i przed koncertem.
Miejsce: „Kawiarnia artystyczna”, ul. Parkowa 1
Święto jazzu z Amfiteatrem cz. II
29 kwietnia, w sobotę, o godz. 19 w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga Kuba Badach w koncercie Tribute to Andrzej Zaucha”.
Kuba Badach (ur. 24 sierpnia 1976 roku) to wokalista, instrumentalista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, lider zespołu Poluzjanci oraz członek grupy The Globetrotters.
Został wyróżniony nagrodą Fryderyk 2011 roku i 2012 roku w kategorii „Wokalista Roku w Polsce. Jako dwunastolatek, w 1988 roku, nagrał pierwszą solową płytę z kolędami napisanymi specjalnie dla niego przez Wiesława Pieregorólkę, Jerzego Siemasza i Jacka Cygana. W 1996 roku rozpoczął edukację na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie wokalnej, której absolwentem został w grudniu 2000 roku. Podczas studiów brał udział w wielu projektach muzycznych. Współpracował m. in. z takimi artystami jak: Kayah, Ryszard Rynkowski, Andrzej Zaucha, Mieczysław Szcześniak, Katarzyna Gaertner, Robert Janson. Trasy koncertowe i nagrania studyjne z Ewą Bem zaowocowały wspólną płytą „Mówię tak, myślę nie”, na której Kuba wystąpił w roli kompozytora, aranżera i producenta. Płyta otrzymała w 2001 roku nagrodę Fryderyka w kategorii „Płyta roku – pop”.
W roku 2009 roku Kuba Badach wydał album solowy „Tribute to Andrzej Zaucha”, którym składa hołd nieżyjącemu już artyście bluesowemu i jazzowemu, saksofoniście i piosenkarzowi, wykonawcy takich evergreenów jak „Byłaś serca biciem”czy „C’est la vie”.

Bilety po 60 w przedsprzedaży (na stronie biletyna.pl, w kasie Amfiteatru i Kuźni Artystycznej), po 70 zł w dniu koncertu (na biletyna.pl i w szkole muzycznej).
Miejsce: Zespół Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga, ul. 25 Czerwca 70.