Przejdź do treści

Wspaniała zabawa przy mazurkach i oberkach! – zdjęcia

zawirowania_radomskie_8_10_2016_600cCała sobota 8 października w Amfiteatrze przebiegała pod znakiem „Zawirowań radomskich”, czyli tańców i przyśpiewek na nutę mazurkową i oberkową. I było znakomicie! Dzień rozpoczął się od świetnych warsztatów, a skończył na tańcach do późnych godzin nocnych. Dziękujemy za wspólną naukę i zabawę. To był bardzo udany i owocny dzień!
Zawirowania rozpoczęły się od warsztatów przyśpiewkowych, które poprowadziła Maria Siwiec z pomocą jej uczennicy Marizy Nawrockiej. Uczestnicy warsztatów uczyli się sztuki śpiewania wyrywasów, czyli przyśpiewek. Pani Maria należy do najwybitniejszych współczesnych śpiewaczek ludowych w Polsce i jest laureatką nagrody im. Oskara Kolberga, którą otrzymała za zasługi dla kultury ludowej.
Po warsztatach przyśpiewkowych rozpoczęły się warsztaty taneczne prowadzone przez Piotra Zgorzelskiego – jednego z najwybitniejszych w Polsce nauczycieli polskich tańców ludowych – oraz Marię i Wacława Siwców – wiejskich mistrzów tańca i śpiewu z Gałek Rusinowskich. A po warsztatach można było szlifować umiejętności na potańcówce. Do tańca przygrywały trzy świetne zespoły: Zawołany Skład Weselny, Henryk Gwiazda z zespołem oraz Katarzyna Zedel i Sekund Hand. Licznie przybyli goście z różnych części Polski, okolicznych miejscowości oraz z Radomia, bawili się do późnych godzin nocnych. To był świetny czas spędzony przy bardzo bogatej tradycji ludowej Radomszczyzny! Organizatorami „Zawirowań radomskich” jest Radomska Inicjatywa Oberkowa oraz MOK „Amfiteatr”.