Przejdź do treści

Z czwartku na niedzielę – co w Amfiteatrze?

Warsztaty oberkowe, muzyczne eksperymenty „Pod 13”, kryminalna zagadka i zajęcia Radomskiego Teatru Rodzinnego to tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowaliśmy dla was na najbliższe dni 
Czwartek – Radomska Szkoła Oberka
W czwartek o godz. 18 na Scenie Obozisko (ul. Śniadeckich 2) pierwsze warsztaty oberkowe. Jeśli chcecie nauczyć się hulać obera, jak trza, nauczy was tego pasjonat radomskich tradycji muzycznych – Czesław Pióro.
– Będzie to edukacyjno-eksperymentalny proces poznawania i przyswajania oberka w wersji autentycznej, niestylizowanej, niescenicznej, czyli takiej, jak go tańczył i nadal tańczy polski lud – zapowiada Czesław Pióro. – Skupimy się oczywiście na oberku z Radomszczyzny, a głównie z jej zachodniej części. Na naszych spotkaniach, co jakiś czas, zagoszczą wiejscy muzykanci, oraz wiejscy mistrzowie tańca i śpiewu – dodaje.
Warsztaty nie będą dotyczyć tylko techniki tańczenia, ale staną się też próbą szerszego i głębszego doświadczenia oberka jako zjawiska. – Będziemy doświadczać oberka w sobie, w parze i w grupie, para za parą po kole, oraz w improwizacji. Poszukamy go w ruchu, rytmie i brzmieniu. Pojawią się też elementy przyśpiewek oberkowych, tzw. wyrywasów, a także ozdobniki, jakimi są np. przytupy. Poznamy też polkę w lokalnej manierze i tradycyjne zabawy taneczne regionu – opowiada prowadzący warsztaty.
Na zajęcia będą składały się też różne zabawy i ćwiczenia ruchowe oraz integracyjne, typowe dla rozwojowych warsztatów grupowych.
Bezpłatne, cykliczne warsztaty będą odbywać się w każdy czwartek na Scenie Obozisko (ul. Śniadeckich 2). Pierwsze spotkanie 23 marca od godz. 18. Zajęcia potrwają przez dwie godziny.
Piątek – Igor Solo Act
Weekend zaczniemy od koncertu i muzycznych eksperymentów na naszej nowej, klimatycznej scenie, dawnej garderobie gwiazd – „Pod 13”. Wystąpi młody radomski piosenkarz i performer – Igor Solo Act.
– Muzykę wykonuję na żywo, starając się stworzyć wrażenie, że na scenie jest więcej niż jedna osoba. Używam w tym celu różnych instrumentów, począwszy od gitary i własnego głosu, na samplerze perkusyjnym i kontrolerach MIDI kończąc – opowiada Igor.
Nie przepada za określeniem „wokalista”. W muzyce najbardziej ceni sobie wolność tworzenia.
– Warstwa tekstowa i rozbieżność gatunkowa moich utworów wielu ludzi wprawia w zakłopotanie, ja jednak nie nazwałbym tego prowokacją z mojej strony. Staram się eksperymentować z rodzajami muzyki, dlatego z jednej strony da się usłyszeć u mnie spokojne gitarowe granie, a z drugiej coś na kształt rapu – dodaje Igor.
Koncert 24 marca, w piątek, o godz. 18. Bilety po 5 zł do kupienia na biletyna.pl i przed wejściem na imprezę.
Sobota – Zagadka kryminalna w Amfiteatrze
Razem z Tkalnią Zagadek zapraszamy w nasze mury do niezwykłej zabawy! Daj się zamknąć w kapsule czasu i przenieś się do Amfiteatru z roku 1989, by stoczyć walkę z uciekającymi minutami i uratować koncert rockowy.
Ktoś skutecznie sabotuje wydarzenie podczas próby generalnej, kradnąc prywatne rzeczy muzyków. W pewnym momencie złodziej przesadził… gwiazda wieczoru nie wystąpi, póki nie odzyska bardzo ważnego przedmiotu!
Przed graczami zatem staną aż dwa zadania: zdemaskować sprawcę oraz odnaleźć przedmiot, bez którego koncert się nie odbędzie. Pozostała godzina do rozpoczęcia występu – zdążysz?
Podjąć wyzwanie można w godzinach: 12:00, 13:30; 15:00, 16:30. Jednocześnie w zabawie może uczestniczyć maksymalnie 10 osób.
Do gry zapraszamy osoby pełnoletnie. Obowiązują zapisy pod nr tel.: 667 901 900
Sobota – dzień z kulturą Japonii
W sobotę zapraszamy do Kuźni Artystycznej (ul. Daszyńskiego 5) na warsztaty rodzinne „Master Chef Sushi” i spotkanie z kulturą Japonii. Gościem specjalnym będzie Akiko Miwa – najbardziej znana w Polsce Japonka, która opowie o tradycji, zwyczajach i ciekawostkach Kraju Kwitnącej Wiśni.
Pod okiem świetnego sushi mastera z JaToJemSushi – Tomasza Wasila, dzieci będą miały okazję rozwinąć swoje manualne i kulinarne zdolności oraz poznać sposoby przygotowania sushi. Warsztaty zakończy degustacja własnoręcznie wykonanego sushi oraz zielonej herbaty zaparzonej w tradycyjny japoński sposób.
Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Początek o godz. 14.
Niedziela – świąteczna ceramika z Amfiteatrem
Amfiteatr zaprasza całe rodziny na przedświąteczne warsztaty ceramiczne do Orońska.
Uczestnicy warsztatów podczas spotkania 26 marca w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zajmą się wytwarzaniem ozdób inspirowanych symbolami wiosny i tematyką wielkanocną. Wykonają je własnoręcznie z gliny.
Na drugiej części zajęć, 2 kwietnia, już na Scenie Obozisko, wypalone ozdoby zostaną poddane procesowi szkliwienia. Gotowe przedmioty warsztatowicze będą mogli zabrać do domu. Takie gliniane ozdoby z pewnością staną się oryginalnymi dodatkami do wielkanocnych dekoracji.
Amfiteatr zapewnia transport dla uczestników. Koszt: 50 zł za dwa warsztaty razem z dojazdem do Orońska. Obowiązują zapisy pod nr tel. 667-901-900. Liczba miejsc ograniczona.
26 marca zbiórka o godz. 12.20 przy ul. Parkowej 1. Powrót do Radomia ok. Godz. 15.40.
2 kwietnia warsztaty na Scenie Obozisko (ul. Śniadeckich 2) o godz. 13, zajęcia potrwają do godz. 15.
Niedziela – warsztaty Radomskiego Teatru Rodzinnego
W niedzielę zapraszamy też do Kuźni Artystycznej na warsztaty Radomskiego Teatru Rodzinnego!
Podczas cyklu bezpłatnych warsztatów chcemy pokazać, jak można połączyć dobrą zabawę z nauką aktorstwa. Dziadkowie będą mieli okazję, by spędzić czas z wnukami na kreatywnej zabawie, rodzice i opiekunowie przekonają się, ile potencjału i twórczej energii drzemie w ich pociechach, a rodzeństwo jeszcze lepiej będzie się dogadywało.
Para aktorów wprowadzi nas w teatr bez słów, czyli pantomimę; poznamy potencjał drzemiący w marionetkach, pacynkach i kukiełkach; zobaczymy, jak dużo można wyczarować cieniem; przekonamy się, że teatr można stworzyć dosłownie ze wszystkiego wykorzystując przedmioty codziennego użytku, np. łyżkę i widelec!; poznamy fascynujący teatr maskowy; nauczymy się wykorzystywać przypadkowe przedmioty w tworzeniu teatru, np. papier, folię i piasek; w teatrze radiowym i telewizyjnym nauczymy się dykcji i dowiemy, jak wyrazić emocję jedną głoską, spróbujemy swoich sił przed mikrofonem i przed kamerą.
Najbliższe spotkanie 26 marca o godz. 14 w Kuźni Artystycznej (ul. Daszyńskiego 5). Kolejne – 2 kwietnia o godz. 16.
Warsztaty Radomskiego Teatru Rodzinnego realizowane są w ramach projektu z budżetu obywatelskiego 2017 „Kuźnia talentów – warsztaty literacko-teatralne”.