Przejdź do treści

Zawirowania Radomskie – Foktowie

Radomska Inicjatywa Oberkowa i MOK „Amfiteatr” zapraszają 30 września na pierwsze po wakacyjnej przerwie Zawirowania Radomskie! Cykl ten jest poświęcony muzycznym, tanecznym i śpiewaczym tradycjom Radomszczyzny. Impreza odbędzie się na Scenie Obozisko. Wstęp wolny
 

Tym razem do tańca zagrają muzykanci wywodzący się z muzykanckiego rodu Foktów z Jagodna koło Przytyka oraz kapela Katarzyna Zedel & Sekund Hand.
Na wydarzenie składają się:
– warsztaty przyśpiewkowe: godz. 12:30 – 15:00,
– warsztaty taneczne: godz. 16:00 – 18:30.
– zabawa taneczna rozpocznie się o godz.19:00 i zakończy ok godz. 1:00.
Warsztaty przyśpiewkowe:
– poprowadzi Maria Siwiec, znana i ceniona śpiewaczka z Gałek k. Rusinowa – okolice Przysuchy. Ze względu na tonację głosu, te warsztaty są skierowane do kobiet. Przyśpiewki to specyficzny rodzaj rymowanego śpiewu w rytmie trójmiarowym. Śpiewano je podczas tańca do muzykantów – w Radomskiem zwane oberami ciągłymi, bądź wyrywasami.
Sztuka przyśpiewywania należy do jednej z trudniejszych. Opiera się ona na trafnym wyczuciu rytmu oberkowego, znajomości melodii i krótkich rymowanych tekstów, bądź umiejętności układania ich w nawiązaniu do bieżącej sytuacji.

Warsztaty taneczne:
– poprowadzą Maria i Wacław Siwcowie, świetna para tancerzy z Gałek Rusinowskich. Podzielą się swoimi umiejętnościami tańczenia oberka, które znane są im od dziecka. Oberek jest tańcem z krokiem w rytmie trójmiarowym.
Zalecane jest, aby na warsztaty taneczne zabrać wygodne buty – wskazane jest, aby podeszwa była z materiału, który nie będzie przeszkadzać w płaskim stawianiu kroków (dreptaniu i szuraniu) po podłodze.
Do tańca zagrają:
– Kapela Jana Fokta z Jagodna,
– Kapela Foktów z Radomia,
– Katarzyna Zedel & Sekund Hand.
Jan Fokt z Jagodnego
Jan Fokt (ur. 1936), jeden z najlepszych harmonistów radosmkich z pochodzi z Jagodnego k. Przytyka, wraz z braćmi Władysławem i Kazimierzem tworzył znaną w okolicach Przytyka kapelę weselną. Jest wujkiem Waldemara Fokta.
Kapela Foktów z Radomia
Powstała na bazie istniejącej już, ale nie zupełnie rodzinnej kapeli. Wszyscy wywodzą się z muzykalnej rodziny, w której poprzednicy także grali od dawna. Muzyki uczą się z pokolenia na pokolenie, instrumenty także przekazują swoim następcom. Wykonują repertuar pochodzący z regionu radomskiego: oberki, polki, walczyki, ale też wiejskie fokstroty i tanga.
Skład:
Waldemar Fokt – skrzypce,
Michał Fokt – harmonia trzyrzędowa,
Jan Fokt – baraban.
Wstęp wolny.
Na warsztaty obowiązują zapisy:
nr. tel.: 602-827-342
e-mail: oberekradomski@gmail.com

Zawirowania Radomskie 30 września (sobota) od godz. 12.30 na Scenie Obozisko (ul. Śniadeckich 2).
Wydarzenie jest finansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie ze środków przeznaczonych na zadania publiczne w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”.