Przejdź do treści

Zawirowania radomskie – tańce i przyśpiewki!

zawirowania_radomskie_tance_i_przyspiewki_600a

Zdj. Michał Sołśnia


Czas znów zatańczyć oberka i mazurka, przyśpiewać do muzykantów, zakrzyknąć „po ścianach!” i ruszyć w wir! W sobotę 8 października czeka nas mocna dawka wyjątkowo bogatej muzycznej i tanecznej tradycji Radomszczyzny! Tym razem odbędą się warsztaty przyśpiewkowe i taneczne oraz potańcówka. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zapraszają organizatorzy, czyli Radomska Inicjatywa Oberkowa oraz MOK „Amfiteatr”.
Warsztaty przyśpiewkowe
godz. 11:00-14:00
Warsztaty poprowadzi Maria Siwiec – znakomita śpiewaczka z Gałek Rusinowskich. Warsztaty będą moderowane przez Marizę Nawrocką. Przyśpiewki na melodie mazurkowe, zwane w radomskim „wyrywasami”, śpiewano do muzykantów w czasie tańca. Sztuka przyśpiewywania nie należy do najłatwiejszych. Opiera się na wyczuciu rytmu mazurkowego, znajomości melodii i umiejętności układania na bieżąco krótkich, często zabawnych, rymowanych tekstów.
Warsztaty taneczne
godz. 15:00-19:00
Pierwszą część warsztatów poprowadzi Piotr Zgorzelski – znakomity tancerz oraz ceniony w Polsce nauczyciel i badacz polskich tańców tradycyjnych, uczeń wiejskich mistrzów.
Drugą część warsztatów poprowadzą Maria i Wacław Siwcowie – wiejscy mistrzowie tańca i śpiewu z Gałek Rusinowskich. Państwo Siwcowie uczyć będą mazurka i oberka. Warsztaty będą moderowane przez Piotra Zgorzelskiego. Warto zabrać ze sobą wygodne buty na płaskiej podeszwie.
Zabawa taneczna
godz. 19:00 -1:00
Do tańca zagra z kapelą znakomity harmonista Henryk Gwiazda z Radomia, który świetnie zna melodie taneczne w dawnej manierze – mazurki, oberki i polki. Zagrają też uczniowie wiejskich mistrzów: Katarzyna Zedel i Sekund Hand, a także Zawołany Skład Weselny.
Zapisy na warsztaty:
e-mail: oberekradomski@gmail.com
Miejsce:
Scena Obozisko
ul. Śniadeckich 2
Czas:
8 października (sobota) 2016
godz. 11:00-01:00