Przejdź do treści
zobacz
udostępnij

Zapraszamy na Dzień z nauką! Widzimy się 19 października. Wydarzenie odbywa się w dwóch miejscach - na Parkowej 1 i Daszyńskiego 5.

Dzień z nauką! Spotkania z cenionymi naukowcami już 19 października – wstęp wolny

Zapraszamy na Dzień z nauką! Widzimy się 19 października. Wydarzenie odbywa się w dwóch miejscach - na Parkowej 1 i Daszyńskiego 5.

Spotkanie z prof. Andrzejem Draganem, warsztaty i pokazy Uniwersytetu Radomskiego i Centrum Nauki Kopernik, prezentacja robota 6-osiowego Kawasaki Robotics Astorino oraz pojazdu gąsienicowego wydrukowanego na drukarce 3D, a także obserwacje nieba z Astrobazą – to tylko część popularnonaukowych atrakcji, które czekają na wszystkich podczas Dnia z Nauką w Amfiteatrze. Rozmowy poprowadzi Paweł Błach – pomysłodawca projektu realizowanego z Budżetu Obywatelskiego 2024.

Wydarzenia przy Parkowej 1

To doskonała szansa wysłuchania i spotkania się z cenionymi naukowcami. W sprawdzonej przez nas formule odbędą się dwie rozmowy:

– godz. 16:00 – Jak powstawał judaizm? Wykład i rozmowa z prof. Łukaszem Niesiołowskim-Spanò,
– godz. 18:00 – O fizyce kwantowej i reszcie wszechświata. Rozmowa z prof. Andrzejem Draganem.

Wydarzenia przy Daszyńskiego 5

W Amfiteatrze przy ul. Daszyńskiego 5 zorganizujemy cykl atrakcji z myślą o najmłodszych. Przez 5 godzin możecie Państwo wejść w świat nauki bawiąc się i ucząc. Na miejscu będą dostępni animatorzy i specjaliści z Centrum Nauki Kopernik:

– godz. 15:00 – 20:00 – Pokazy naukowe – Uniwersytet Radomski: Wydział Sztuki, Wydział Prawa i Administracji, Wydział Ekonomii i Finansów, Wydział Filologiczno-Pedagogiczny oraz Centrum Nauki Kopernik,
– 15.00 – 15.30 – Morskie opowieści o równowadze – pokaz,
– 16.00 – 18.30 – Daktyloskopia – warsztaty,
– 16:00 – Na tropach dinozaurów i jeszcze dawniejszych zwierząt z Polski – wykład prof. Piotra Szreka, 
– 19.30 – 20.00 – Muzyka – pokaz Astrobaza i obserwacje nieba, ozdabianie toreb i koszulek motywami popularnonaukowymi.

Radomska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych NOT zaprezentuje:
– robota 6-osiowego Kawasaki Robotics Astorino, wspólnie z Radomskim Klastrem Metalowym,
– Pojazd gąsienicowy wydrukowany na drukarce 3D, wspólnie z Wydziałem Mechanicznym Uniwersytetu Radomskiego.

Nasi goście:


Prof. Łukasz Niesiołowski–Spanò – dziekan Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta m.in. Katholieke Universiteit Leuven; Rządu Włoskiego (pobyt w Rzymie) (2001); Andrew Mellon Foundation (2005) (pobyt w Consejo Superior de Investigationes Científicas – Madrid, Spain).

The Visiting Professor na University of Notre Dame (2005/2006; 2009) i Johannes Gutenberg-Universität Mainz (2016). Członkostwo w: Society of Biblical Literature; European Association of Biblical Studies; The Catholic Biblical Association of America; The European Association for Jewish Studies, Towarzystwo Miłośników Historii. Zainteresowania badawcze: historia i religia starożytnej Palestyny; historiografia biblijna.


Andrzej Dragan – jest profesorem fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Warszawskim oraz National University of Singapore i prowadzi grupę badawczą zajmującą się łączeniem teorii względności z teorią kwantową. Laureat kilkudziesięciu nagród za działalność naukową oraz fotograficzną, filmową i muzyczną.

Fotograf Roku brytyjskiego pisma „Digital Camera”, nominowany do Złotego Lwa na festiwalu reklamowym w Cannes za kampanię dla marek Converse i Energizer, twórca fotograficznego Efektu Dragana, autor wystaw m.in. w Mediolanie, Londynie, Paryżu, Amsterdamie, Nowym Jorku i wyświetlanej na fasadzie Pałacu Kultury w Warszawie. Zdobywca Best in Show brytyjskiego magazynu „Creative Review” i Złotego Miecza KTR za debiutancki film (“Dylatacja czasu”), głównej nagrody London Film Festival (“Face your mask”) autor krótkich filmów (HBO, Netflix) i teledysków (Behemoth, Quebonafide).

Jako nastolatek działał w grupach crackerskich, obecnie wstrząsa światem nauki. W 2020 roku wraz z nominowanym do Nagrody Nobla profesorem Arturem Ekertem opublikował pracę „Kwantowa zasada względności”, która może okazać się przełomem w rozumieniu zjawisk kwantowych. Nigdy nie pił kawy.


Prof. Piotr Szrek – ukończył Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie zdobył licencjat i tytuł magistra nauk o Ziemi. W 2010 roku uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy „Ryby pancerne z dewonu Gór Świętokrzyskich”. W 2021 roku w Państwowym Instytucie Geologicznym-Państwowym Instytucie Badawczym zdobył stopień doktora habilitowanego. Obecnie jest profesorem instytutu.

Od 2009 roku pracuje w Państwowym Instytucie Geologicznym, gdzie w latach 2010-2016 kierował Muzeum Geologicznym PIG-PIB. W latach 2019-2024 pełnił funkcje zastępcy dyrektora ds. badań i rozwoju oraz sekretarza naukowego PIG-PIB. Od lat prowadzi badania w dziedzinie paleontologii kręgowców, głównie związane z Górami Świętokrzyskimi. Jest autorem i współautorem ponad 90 publikacji naukowych, w tym 40 w renomowanych czasopismach.

Aktywnie współpracuje naukowo zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Był kierownikiem wielu grantów naukowych finansowanych przez krajowe i zagraniczne instytucje, m.in. National Geographic Society. Laureat wielu nagród, w tym specjalnej nagrody Prezesa Rady Ministrów oraz Travellera przyznanego przez National Geographic Polska. Odznaczony honorową odznaką „Zasłużony dla polskiej geologii”.

Spotkania realizowane w ramach projektu „Spotkania z nauką – Od kosmosu do sztucznej inteligencji”, finansowanego z Budżetu Obywatelskiego 2024 Gminy Miasta Radomia.

WSTĘP WOLNY.