Galeria
Czy człowiek posiada mechanizmy wystarczające do ingerowania w ludzkie geny? Czy można redagować genomy ludzi? Jakie mogą być tego konsekwencje? Czy to sfera fantastyki naukowej, czy nauki? Wczorajsza rozmowa z prof. Pawłem Golikiem rzuciła nowe światło na postęp medycyny. Mogliśmy posłuchać o mitach, faktach i zagrożeniach…
Wczorajsza rozmowa była nasycona ciekawostkami dotyczącymi dosyć delikatnego tematu czyli „Człowieka modyfikowanego genetycznie”. Faktem jest, że dotychczas ludzkość rozwiązała istotę wielu chorób, które przez wieki zagrażały populacji. Jak wiele zagrożeń wynikło z tego postępu?
Oprócz fotorelacji tradycyjnie nagraliśmy relację wideo. Po weekendzie zaprosimy Państwa na nasz kanał YouTube, aby obejrzeć rozmowę w całości.
Prof. Paweł Golik – genetyk i biolog ewolucyjny, wykładowca na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Instytutu Genetyki i Biotechnologii. Popularyzator nauki. Zajmuje się m.in. badaniem funkcji i ewolucji kodowanych jądrowo białek zaangażowanych w metabolizm RNA w mitochondriach, a także wykorzystaniem drożdży do modelowania ludzkich chorób związanych z zaburzeniami jądrowej kontroli ekspresji genomu mitochondrialnego. Przewodniczący Rady Upowszechniania Nauki PAN.