Przejdź do treści
udostępnij
zobacz

prof. Grzegorz Wrochna. Rozmowę poprowadzi Paweł Błach - pracownik działu projektów kulturalnych Amfiteatru. fot. Dariusz Iwanski.

Polska w kosmosie – zapraszamy na fascynujące spotkanie z prof. Grzegorzem Wrochną

prof. Grzegorz Wrochna. Rozmowę poprowadzi Paweł Błach - pracownik działu projektów kulturalnych Amfiteatru. fot. Dariusz Iwanski.

Co robi Polska w kosmosie? A może zastanawialiście się, jak to jest kierować Polską Agencją Kosmiczną? Już w piątek, 2 września w ramach cyklu „Spotkania z nauką” spotkamy wyjątkowego gościa – prof. Grzegorza Wrochnę. Głównym tematem wykładu i rozmowy będzie działalność naszego kraju w obszarach kosmosu. Spodziewamy się mnóstwa ciekawostek i anegdot. Zdecydowanie warto z nami być! W szczególności, gdy wstęp jest całkowicie bezpłatny. Spotkanie poprowadzi Paweł Błach – pomysłodawca cyklu.

Wydarzenie odbędzie się o 2 września o godz. 18.00 w Kawiarni Artystycznej przy ul. Parkowej 1. Liczba miejsc ograniczona!

Grzegorz Wrochna – profesor fizyki, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Ukończył VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim.

W latach 1986-1991 pracował na Wydziale Fizyki UW, współpracował z ośrodkami naukowymi DESY w Hamburgu i CERN w Genewie. W latach 1991-1998 w CERN uczestniczył w projektowaniu i budowie eksperymentu CMS przy Wielkim Zderzaczu Hadronów LHC, w szczególności w projektowaniu i testowaniu elektroniki odpornej na promieniowanie.

Od 1999 r. pracował w Instytucie Problemów Jądrowych, od 2006 jako dyrektor, wcześniej jako kierownik Laboratorium Aparatury Astrofizycznej. Był inicjatorem utworzenia Narodowego Centrum Badań Jądrowych w 2011 r. i jego dyrektorem do 2015 r. Utworzył w nim m.in. Zakład Astrofizyki Cząstek. Był współtwórcą i przewodniczącym Polskiej Sieci Astrofizyki Cząstek.

Reprezentował Polskę w komitetach programowych EURATOM, komitetach Nuclear Energy Agency OECD, Radzie Nadzorczej unijnego Joint Research Centre (od 2019 r.).  W latach 2017-2018 był przewodniczącym Komitetu Polityki Naukowej.

W latach 2019-2020 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie nadzorował m.in. współpracę z Komisją Europejską i ESA. Od 18 lutego 2021 r. kieruje Polską Agencją Kosmiczną.