Rok 2020 był szczególny dla Miejskiego Ośrodka Kultury „Amfiteatr”. Instytucja obchodziła bowiem swoje 40-te urodziny. 40 lat angażowania mieszkańców w uczestnictwo w kulturze, podążania za trendami i wreszcie – wyznaczania nowych kierunków rozwoju „ośrodka kultury”. 40-letni Amfiteatr to instytucja, która łączy bogatą tradycję z nowoczesnością, proponuje szerokie spectrum wydarzeń, kształtuje gusty, „zaraża” kulturą nowe pokolenia.
Jubileusz to okazja do podsumowań, ale przede wszystkim… zmian
i śmiałego patrzenia w przyszłość, podejmowania wyzwań, jakie stawia współczesny świat.
Planowaliśmy huczne świętowanie naszych urodzin przez cztery pory roku, niestety, COVID-19 zmusił nas do zweryfikowania programu obchodów. Wiosną zaprezentowaliśmy jubileuszowe logo i okazjonalny mural na budynku przy ul. Parkowej 1, a jesienią bawiliśmy się na kolejnych urodzinowych wydarzeniach.
12 września 2020 odbył się pierwszy z urodzinowych koncertów. Na specjalnej, plenerowej scenie wystąpił duet Karaś/Rogucki. Pojawili się na polskim rynku po ogłoszeniu zawieszenia działalności zespołów Coma i The Dumplings. Kuba Karaś odpowiada w tym tandemie za produkcje, Piotr Rogucki zajmuje się tekstami, a obaj dopieszczają muzykę.
Z pozoru karkołomne połączenie dwóch odmiennych wrażliwości i metryk dało harmonijny efekt w postaci materiału, którego mogliśmy posłuchać podczas wyjątkowego koncertu. Wybrzmiały „erotyki motoryzacyjno-katastroficzne” opowiadające o uczuciach w epoce końca cywilizacji inspirowane muzyką lat 80., zimną falą i new romantic.
11 października 2020 w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Pendereckiego Zespołu Szkół Muzycznych – świętowaliśmy w towarzystwie Artura Andrusa, dziennikarza, poety, tekściarza, znakomitego artysty kabaretowego.
Podczas wyjątkowego wieczoru mogliśmy usłyszeć m.in. utwory pochodzące z albumu pt. „Sokratesa 18”. O podróżach – dalekich i bliskich. O miejscach. Takich, w których autor był i takich, w których go nie było, bo niektóre nawet nie istnieją. O uczuciach. Własnych i cudzych. Przeżytych, zauważonych, zasłyszanych i zmyślonych. Trochę poważnie i trochę nie. Nie zabrakło oczywiście wierszy, humorystycznych komentarzy, anegdot. Specjalnie dla naszej publiczności Andrus, podczas koncertu napisał i wykonał utwór, którego zawartość stanowiły fragmenty z artykułów z lokalnej prasy.
Arturowi Andrusowi towarzyszyli Wojciech Stec na fortepianie i gitarze, Łukasz Borowiecki na kontrabasie i akordeonie, Łukasz Poprawski grający na saksofonach i klarnecie oraz Paweł Żejmo na perkusji.
Galeria
14 listopada 2020 w „Kawiarni Artystycznej” przy ul. Parkowej 1 odbył się trzeci z naszych jubileuszowych koncertów, dedykowany przede wszystkim fanom jazzu. Z konieczności – koncert on-line, który obejrzało i wysłuchało ponad 1000 odbiorców.
Twórczość Agi Zaryan to kwintesencja tego, co najlepsze w historii jazzu, a zarazem kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie Artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu. Aga Zaryan jest laureatką najważniejszych nagród w świecie muzycznym, od lat uznawaną za najlepszą wokalistkę jazzową w Polsce (ankieta Jazz Top – magazynu Jazz Forum). Jej płyty sprzedają się w rekordowych nakładach, udowadniając, że ambicja i wysublimowany styl pozwalają dotrzeć do szerokiego grona publiczności.
Aga Zaryan jest również aktywną działaczką społeczną, m.in: Ambasadorką PAH, sojuszniczką KPH. Za swoją działalność została wyróżniona nagrodą Gwiazda Dobroczynności 2017.
Jubileuszowy rok zamknęliśmy premierą filmu ukazującego 40-letnią historię Amfiteatru.