W czerwcu 1989 r. przeprowadzono w Polsce pierwsze po II Wojnie światowej częściowo wolne wybory. Są one uznawane za przełomowy w naszym kraju moment dla procesu przemian politycznych, ale też społecznych, obyczajowych i kulturowych.
Jako instytucja, która nie pozostaje obojętna wobec spraw ważnych wyjątkowo mocno podkreśliliśmy znaczenie tej rocznicy zapraszając naszych odbiorców do dyskusji o wolności. Przez cały rok 2019 realizowaliśmy projekt Wolność 24/7 – cykl wydarzeń (koncerty, dyskusje, monodram, warsztaty reportażu), których bohaterką była wolność. Wolność w sztuce, wolność jednostki, słowa, obyczajów i wolność rozumiana współcześnie przez różne grupy wiekowe.
Pierwszą odsłoną cyklu „Wolność 24/7” był pokazany w marcu monodram o życiu i twórczości Fridy Kahlo – wybitnej meksykańskiej artystki, która zasłynęła bezkompromisowym ukazywaniem cielesności, kobiecości i cierpienia, ale angażowała się też politycznie. Po spektaklu odbyła się dyskusja z udziałem Martyny Kliszewskiej – odtwórczyni postaci Fridy, socjolożką dr Marią Gagacką i pisarką Ewą Podsiadły-Natorską. Rozmowa dotyczyła wolności kobiety, kanwą do niej była zarówno postać Fridy Kahlo ale i dystopijny obraz praw i obowiązków kobiet, o których opowiada najnowsza powieść Ewy Podsiadły-Natorskiej „Wściekłe”.
Kolejnym bohaterem projektu był Tymon Tymański, który podczas koncertu interpretował teksty Grzegorza Ciechowskiego. Potem z Tymonem Tymańskim, Łukaszem Rudeckim (malarzem, wykładowcą Wydziału Sztuki radomskiego UTH) i Waldemarem Doleckim rozmawialiśmy m.in. o tym, ile wolno artyście – czy wszystko? Czy sztuka jest cenzurowana, czy powinna być? Czy są granice artystycznej prowokacji?
Jednocześnie od kwietnia do czerwca, z udziałem młodzieży z X LO im. S. Konarskiego w Radomiu trwały warsztaty DO[WOLNOŚĆ] z udziałem Piotra Piasty, artysty wizualnego. Efektem warsztatowej pracy był film dokumentalny. Jego twórcami byli uczniowie, a bohaterami radomianie (uczniowie szkoły muzycznej, przechodnie, tancerze, członkowie stowarzyszenia rowerowego „Sprężyści”). Opowiadali o tym, jak rozumieją wolność, czym ona dla nich jest, jakie widzą dla niej zagrożenia we współczesnym świecie.
Premiera dokumentu odbyła się w grudniu na dużym ekranie, w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga, podczas uroczystego finału projektu. Koncertową gwiazdą był duet Smolik//Kev Fox.