Radom jest bardzo ważnym przystankiem na mapie Polski i Europy w drodze do wolności. Eksponowanie wolnościowych wartości jest dla mieszkańców miasta oczywiste. I to od pamiętnego czerwca 1976 roku. Właśnie w naszym mieście odbyły się największe akcje protestacyjne, zwane radomskim Czerwcem, brutalnie spacyfikowane przez jednostki milicji i ZOMO. W wydarzeniach wzięło udział ok. 20 tysięcy osób…
Wiele tal później, w roku 2021 „wolność” stała się pretekstem do powstania festiwalu. Jego nazwę FREE(RA)DOM FESTIVAL zaproponowała Katarzyna Wiśniewska, dziennikarka, szefowa komunikacji Amfiteatru. Przy współpracy z Wiceprezydentem Mateuszem Tyczyńskim, Sebastianem Równym, dyrektorem Wydziału Kultury oraz pracownikami Wydziału Promocji a także z innymi radomskimi placówkami kultury, przygotowany został obszerny program
1. edycji Festiwalu, który pokazał szeroki i wielowątkowy kontekst znaczenia słowa „wolność”.
W ramach festiwalowych aktywności Amfiteatr odpowiadał i zrealizował spotkania pod hasłem „WOLNOŚĆ NA FALACH”, których gospodarzem był dziennikarz muzyczny Hirek Wrona. Jego gośćmi – znani dziennikarze: Tomasz Sianecki i Jacek Fedorowicz. Wszyscy niegdyś związani z kultowym Programem 3 PR. O wolności w muzyce, kabarecie, dziennikarstwie opowiadano w specjalnie zaaranżowanym, plenerowym studiu – lekko przypominającym radiowe, w centrum miasta.
W parku im. Jacka Malczewskiego na Obozisku zorganizowaliśmy strefę dla młodzieży PARK OFF. Festiwalowe działania dedykowane w całości młodym radomianom. Ideą strefy było stworzenie miejsca manifestacji indywidualnych wartości wolnościowych.
Park Off rozpoczął przejazd rowerzystów i rolkarzy ulicami miasta. Młodzi ludzie wzięli udział w pokazach, warsztatach i koncertach. Zagrali SUVA&M2K, Jeleń czy Rau_Performance. Odbyła się projekcja filmu „Skandal” o warszawskiej grupie Molesta Ewenement.
Zaprosiliśmy na pokazy agresywnej jazdy na rolach, hulajnogach, desce i BMX. W przestrzeni parku powstało miasteczko targowe, w którym można było znaleźć autorskie printy: koszulki z nadrukiem MWS Streetwear czy ubrania lokalnej marki Radomianka.
Dla najmłodszych z kolei, w innym miejskim parku im. Tadeusza Kościuszki, przygotowaliśmy działania animacyjno – artystyczne „Tu wolno się pochlapać czyli action-painting”.
Najważniejszą aktywnością festiwalu była debata „OBLICZA WOLNOŚCI”. W niedzielne, czerwcowe, gorące popołudnie, na placu Corazziego, przed pomnikiem Jana Kochanowskiego odbyło się spotkanie z Janem Melą, Martą Frej, Jerzym Górskim oraz Szymonem Szymankiewiczem, którzy opowiadali o pokonywaniu barier psychologicznych, dążeniu do celu czy o trudnościach w wychodzeniu poza strefę komfortu. Debatę brawurowo poprowadziła znakomita Eliza Michalik.
Galeria
Na festiwalu wolności nie mogło zabraknąć pytań o granicę wypowiedzi artystycznej, cenzurę. W przestrzeni miejskiej pokazano prace Szymona Szymankiewicza, twórcy grafik i plakatów. Laureata licznych nagród i wyróżnień, którego prace były pokazywane na wystawach i przeglądach w kilkudziesięciu krajach Europy, Azji oraz obu Ameryk.
Amfiteatr wraz z pracownią Qubik przygotował również mapping 2D i luminację świetlną na kilku obiektach w centrum miasta.
Finałem festiwalu było widowisko multimedialne „Koncert na ścianie” – niezwykłe show, którego sceną stała się ściana Urzędu Miejskiego w Radomiu. Festiwal odbył się w dniach 18-20 czerwca 2021.