Projekt szkoleniowy skierowany do kadr kultury Radomia i regionu.
„Radomskie kadry kultury” był to spersonalizowany program szkoleniowy, skierowany do wszystkich zainteresowanych organizatorek i organizatorów życia kulturalnego w Radomiu i powiecie radomskim, zarówno zrzeszonych, jak i freelancerów, pracowników instytucji kultury a także organizacji pozarządowych, animatorów kultury, niezrzeszonych działaczy społecznych, artystów, menedżerów wydarzeń kulturalnych itp.
Idea: Nie narzucamy programu szkoleniowego. Pomagamy utrwalić wiedzę.
Program miał na celu podniesienie kompetencji pracowników sektora kultury, zarówno w zakresie realizacji działań animacyjnych i edukacyjnych, jak i w innych, istotnych dla środowiska dziedzinach.
Tym, co wyróżniało Program było indywidualne podejście do każdego uczestnika. Plan szkoleniowy został stworzony z uwzględnieniem aktualnej sytuacji każdej z osób biorących udział w Programie – w oparciu o profesjonalną diagnozę potrzeb i oczekiwań.
Sami uczestnicy zaprogramowali zakres szkoleń.
Drugą unikatową cechą Programu był mentoring, jako uzupełnienie cyklu warsztatów i szkoleń. W ramach Programu odbyła się indywidualna praca z ekspertem, który – jako mentor – pomógł wykorzystać zdobytą na szkoleniach wiedzę w praktyce.
Wspólnie z mentorem uczestnicy wprowadzili zmiany w życie!
Etap 1: Nabór oraz profesjonalna diagnoza potrzeb i oczekiwań (15.06-24.08.2018).
Analiza potrzeb szkoleniowych rozpoczynała się już na etapie naboru. Warunkiem przystąpienia do Programu było wypełnienie szczegółowego kwestionariusza rejestracyjnego, badającego potrzeby i oczekiwania potencjalnych uczestników. Zebrany materiał został opracowany przez zewnętrznych ekspertów, którzy stworzyli katalog rekomendowanych obszarów szkoleniowych.
Spersonalizowane programy zostały opracowane po zakończeniu naboru i udostępnione zainteresowanym.
Etap 2: Warsztaty wprowadzające (01.09-15.09.2018)
Przeprowadzono dwa rodzaje warsztatów – oba w formie gier interaktywnych/symulacyjnych, których tematyka dotyczyła współpracy oraz wspólnego rozwiązywania problemów. Każdy uczestnik wziął udział w jednym warsztacie. Przydziały odbyły się w oparciu o przeprowadzone diagnozy.
Etap 3: Spersonalizowane programy warsztatów i szkoleń (15.09-30.11.2018)
Obejmowały do 4 warsztatów kompetencyjnych:
– Edukacja kulturalna w teorii i praktyce;
– Badania społeczne w obszarze kultury (np. diagnozy problemów, potrzeb i potencjałów, mapowanie odbiorców i in.);
– Nawiązywanie i utrzymywanie relacji z grupami odbiorców;
– Budowanie marki w obszarze kultury (odbiorcy, strategia, komunikacja);
– Promocja działalności kulturalnej;
– Metody pracy projektowej i fundraising;
– Myślenie strategiczne w obszarze kultury;
– Partnerstwa lokalne i tworzenie sieci;
– Programy komputerowe i aplikacje internetowe wspierające działalność kulturalną;
– Komunikacja interpersonalna i metody rozwiązywania konfliktów.
Etap 3: Praca z mentorem (15.10-15.12.2018)
Po realizacji minimum połowy rekomendowanych szkoleń uczestnicy pracowali z ekspertami Programu. Zadaniem eksperta-mentora było wsparcie przy realizacji konkretnego zadania w postać konsultacji. Mentor czuwał nad realizacją zaproponowanego planu działania, monitorował, czy plan jest wdrażany zgodnie z ustaleniami.
W ramach współpracy mentorskiej dokonano:
– Stworzenia planu działań edukacyjnych;
– Zmapowania odbiorców działań;
– Zmapowania potencjalnych partnerstw;
– Planu rozwoju i współpracy,
– Nawiązywania partnerstw;
Finał programu odbył się w grudniu 2018 roku. Sieć kontaktów, która się wówczas stworzyła wykorzystywana jest w partnerstwach i współpracy po dziś dzień.
Program „Radomskie kadry kultury” był realizowany w ramach projektu „Rozwój kadr kultury powiatu radomskiego”, współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja kulturalna”.
Prezentacja podsumowująca projekt:
https://prezi.com/76bqluopf0cl/radomskie-kadry-kultury/
– Grantodawca: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
– Koordynator: Alicja Gryz-Wasil
– Pomysłodawca: Fundacja Obserwatorium
– Realizacja VI-XII. 2018 r.
Grono eksperckie: Beata Dubiel-Stawska, Marcin Mitzner, Anna Pietraszko, Magda Sadura, Teodor Sobczak, Anna Szczeblewska, Joanna Tabaka, Karol Wittels, Katarzyna Bednarek, Marcin Kurkus.