„Zaproś nas do siebie!” to program szkoleniowy Narodowego Centrum Kultury skierowany do domów kultury w całej Polsce. Obejmuje spotkania szkoleniowe dla pracowników instytucji, wsparcie dla dyrektorów, wizyty studyjne w różnych regionach kraju oraz stwarza możliwość konsultowania się z ekspertami z dziedziny szeroko pojętej kultury.
Mieliśmy prawdziwą przyjemność być w gronie instytucji, które wzięły udział w programie, w edycji 2018. Dlaczego?
Bo potrzebowaliśmy wsparcia w procesie zmiany.
Uczestnictwo w „Zaproś nas do siebie” zrewidowało nasze myślenie o tworzeniu programu miejskiej instytucji kultury. Podczas wielu rozmów, szkoleń i wizyt w ośrodkach kultury w całym kraju, mieliśmy niepowtarzalną okazję do zapoznania się z wartościowymi pomysłami na działania. Poznaliśmy wielu aktywnych animatorów, którzy nie boją się iść pod prąd, działać nieszablonowo, pracując w swoich ośrodkach wraz ze społecznością lokalną i współtworząc z nimi ofertę.
Udział w programie pozwolił nam podnieść nasze zawodowe kompetencje, zbudować silniejszy zespół i sięgnąć
|po nową, świeżą energię, tak niezbędną w pracy animatorów.
Inspiracje mieliśmy okazję czerpać z Lublina, Małopolski, Wielkopolski, Warszawy oraz z Ogólnopolskiej Giełdy Projektów w Białymstoku, odbywającej się pod hasłem „Animacja + świętowanie”.
Wielkim wyróżnieniem była dla nas propozycja zorganizowania wizyty studyjnej, podsumowującej program „Zaproś nas do siebie” edycja 2018. W ostatnich dniach listopada gościliśmy grupę pond 40 animatorów, dyrektorów, pracowników domów i centrów kultury z całej Polski. Uczestnicy m.in. wzięli udział w nietypowej sesji warsztatowej poprowadzonej
w formie rozprawy sądowej „Czy Radom to stan umysłu? Odczarować Radom”, podczas której zastanawialiśmy się czy,
i w jaki sposób działania kulturalne mogą zmieniać miasto.
O swoich doświadczeniach opowiadali przedstawiciele miasta Lublina – gdzie kultura dokonała zmiany mentalnej i jakościowej miasta.
Kilka lat później jako beneficjent programu, zostaliśmy poproszeni przez NCK o zorganizowanie wizyty studyjnej dla uczestników „Zaproś nas do siebie” edycja 2020.
A był to dla nas rok szczególny. Jubileusz 40 – lecia. W kontekście naszego święta zbudowaliśmy opowieść o nowoczesnym ośrodku kultury, który łączy tradycję ze współczesnymi trendami.
Wizyta studyjna miała w głównej mierze pokazać, jakie są lokalne potencjały naszego ośrodka kultury, jak czerpiemy z tożsamości miejsca, jak współpracujemy z mieszkańcami i innymi instytucjami.
Nad tymi aspektami pochyliliśmy się – dosłownie i w przenośni – podczas warsztatów ceramiczno-rękodzielniczych, a później muzycznych przybliżających oberkowy potencjał radomszczyzny.
„Zaprosie” obejrzeli miejsce, w którym bije serce edukacji kulturalnej Amfiteatru – Pracownię Nowych Mediów. Pokazaliśmy możliwości wszystkich pracowni; odważni mogli wziąć udział w spacerze po tarasie najwyższego budynku na świecie – w technice VR.
Zdjęliśmy okulary do VR, by przyjrzeć się swoim… „gębom”. Nie gdzie indziej niż w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. U Gombrowicza zastanawialiśmy się jak instytucja kultury, działająca na prowincji może docierać do publiczności, jak przełamywać barierę „wysokiego C” muzeum oraz jak pozyskiwać finansowe wsparcie, partnerów i sponsorów.
W Teatrze Powszechnym, dyrektorka Małgorzata Potocka, opowiedziała o charakterystyce prowadzenia teatru w 200-tysięcznym mieście, innowacyjnych sposobach zdobywania sponsorów, o szyciu propozycji kulturalnej na miarę potrzeb mieszkańców, o odwadze wprowadzania zmian i przewietrzaniu schematów.
O działalności instytucji kultury w czasach pandemii rozmawialiśmy z kolei w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Wizyta odbyła się w dniach 10-12 sierpnia 2020 r.