Przejdź do treści
zobacz
udostępnij

Spotkania z nauką w kolejnej odsłonie! Tym razem porozmawiamy o Wikingach i o ich kontaktach ze Słowianami. Wydarzenie odbędzie się 15 listopada o godz. 18.00. Widzimy się przy ul. Parkowej 1.

Spotkania z nauką – Czy Piastowie byli wikingami? Rozmowa z dr. Leszkiem Gardełą

Spotkania z nauką w kolejnej odsłonie! Tym razem porozmawiamy o Wikingach i o ich kontaktach ze Słowianami. Wydarzenie odbędzie się 15 listopada o godz. 18.00. Widzimy się przy ul. Parkowej 1.

W listopadzie „Spotkania z nauką” przeniosą nas do czasów wczesnego średniowiecza. Aby potwierdzić prawdziwość naukowych rozważań do rozmowy zaprosiliśmy dr. Leszka Gardełę – kierownika i uczestnika licznych projektów naukowych w Danii, Islandii, Niemczech, Norwegii, Polsce, Wielkiej Brytanii i na Wyspie Man oraz autora pięciu monografii i blisko 170 artykułów. Wydarzenie tradycyjnie będzie moderował Paweł Błach.

Wikingowie i ich kontakty ze Słowianami we wczesnym średniowieczu będą tematem najnowszego Spotkania z nauką. Gościem Pawła Błacha będzie dr Leszek Gardeła, jeden z wiodących archeologów zajmujących się epoką wikingów.

Jaką rolę wśród wikingów odgrywały kobiety? Czy Piastowie byli wikingami? Jak wyglądały kontakty słowiańsko-skandynawskie we wczesnym średniowieczu? To tematy, które zostaną poruszone na spotkaniu.

Badania dr Leszka Gardeły skupiają się m.in. na zagadnieniach związanych z wczesnośredniowieczną magią, praktykami pogrzebowymi, sztuką wojenną oraz kontaktami słowiańsko-skandynawskimi. Aktualnie kieruje projektem „Slavs in the North: Foreign Elites in Viking Age Scandinavia” (Słowianie na Północy: obce elity w Skandynawii z epoki wikingów) finansowanym przez Fundację Gerdy Henkel i jest również habilitantem na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium.

To również stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej, Marie Curie Fellowships oraz wielu innych zagranicznych fundacji. Nasz gość występował w roli konsultanta i eksperta w rozmaitych filmach dokumentalnych na temat epoki wikingów dla m.in.: National Geographic, Travel Channel oraz Smithsonian Channel. 

WSTĘP WOLNY.