Przejdź do treści
  • Na tropach dinozaurów naszego regionu. Gośćmi Pawła Błacha będą: Dr Gerard Gierliński i Prof. Piotr Szrek

    1/2

  • 2/2

Spotkania z nauką – Czy Radom to miasto w centrum jurajskich potworów? Rozmowa z prof. Piotrem Szrekiem i dr. Gerardem Gierlińskim

  • Na tropach dinozaurów naszego regionu. Gośćmi Pawła Błacha będą: Dr Gerard Gierliński i Prof. Piotr Szrek

    1/2

  • 2/2

Czy tereny wokół Radomia zamieszkiwały jurajskie gady? Czy okolice Radomia są największym w Polsce zagłębiem tropów dinozaurów? Kto i kiedy je odkrywał? Jak wykorzystać odkrycia, które stawały się naukowymi sensacjami na całym świecie? Spotkanie z prof. Piotrem Szrekiem i dr. Gerardem Gierlińskim – paleontologami z Państwowego Instytutu Geologicznego. Spotkanie poprowadzi Paweł Błach.

Prof. Piotr Szrek – ukończył Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie zdobył licencjat i tytuł magistra nauk o Ziemi. W 2010 roku uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy „Ryby pancerne z dewonu Gór Świętokrzyskich”. W 2021 roku w Państwowym Instytucie Geologicznym-Państwowym Instytucie Badawczym zdobył stopień doktora habilitowanego. Obecnie jest profesorem instytutu.

Od 2009 roku pracuje w Państwowym Instytucie Geologicznym, gdzie w latach 2010-2016 kierował Muzeum Geologicznym PIG-PIB. W latach 2019-2024 pełnił funkcje zastępcy dyrektora ds. badań i rozwoju oraz sekretarza naukowego PIG-PIB. Od lat prowadzi badania w dziedzinie paleontologii kręgowców, głównie związane z Górami Świętokrzyskimi. Jest autorem i współautorem ponad 90 publikacji naukowych, w tym 40 w renomowanych czasopismach.

Aktywnie współpracuje naukowo zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Był kierownikiem wielu grantów naukowych finansowanych przez krajowe i zagraniczne instytucje, m.in. National Geographic Society. Laureat wielu nagród, w tym specjalnej nagrody Prezesa Rady Ministrów oraz Travellera przyznanego przez National Geographic Polska. Odznaczony honorową odznaką „Zasłużony dla polskiej geologii”.

Dr Gerard Gierliński jest absolwentem Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Loyola w Chicago (USA). Swoją pracę naukową nad kopalnymi śladami kręgowców lądowych rozpoczął w 1984 roku. W 1993 r., na swojej rodzimej uczelni uzyskał tytuł doktora w zakresie paleontologii.  Od prawie czterdziestu lat prowadzi badania nad kopalnymi tropami, w szczególności dinozaurów, przede wszystkim na obszarze Stanów Zjednoczonych, Polski, Włoch, Maroka, Jordanii, Węgier, Szwecji, Grecji i Chin. Owocem tej zakrojonej na wielką skalę pracy badawczej są dziesiątki opracowań opublikowanych w renomowanych międzynarodowych czasopismach naukowych. Na swym koncie ma on takie znaleziska jak najstarsze ślady upierzenia u dinozaurów, najstarsze ślady ptaków, pierwszy zapis obyczajów godowych dinozaurów oraz odkrycie najstarszych śladów praludzkich na Krecie. Jest on pracownikiem Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, a także pełni funkcje wiceprezesa Stowarzyszenia „Delta” – twórcy polskich Juraparków. Od piętnastu lat pracuje nad profilem edukacyjnym Juraparków. Autorskim projektem Gierlińskiego jest ekspozycja dinozaurów w Jurapark Krasiejów otwarta w 2010 r. i ekspozycja w Moab Giants (USA) powstała w 2015 r.

WSTĘP WOLNY.

Spotkania realizowane w ramach projektu „Spotkania z nauką – Od kosmosu do sztucznej inteligencji”, finansowanego z Budżetu Obywatelskiego 2024 Gminy Miasta Radomia.

Liczba miejsc ograniczona.