„Fosa pełna kultury” to cykl letnich weekendowych spotkań, który co roku przyciąga miłośników twórczego spędzania czasu. W tym roku projekt zabierze uczestników w inspirującą podróż pod hasłem „Jesteśmy na wczasach”. Każdy z trzech wakacyjnych weekendów poświęcony będzie innemu kierunkowi letnich wypraw: morzu, wsi i górom.
Na uczestników czekają tematyczne warsztaty, spotkania, pokazy oraz wydarzenia artystyczne – wszystko w niepowtarzalnej atmosferze specjalnie przygotowanej plaży, która zamieni się w tętniące życiem miejsce spotkania z kulturą. W piątki wydarzenia będą się rozpoczynać o godz. 17.00, w soboty – od godz. 16.00.
– 11.07 – 12.07.2025 “Na plaży, na fali, na luzie” – weekend morski
– 18.07 – 19.07.2025 “Wsi spokojna, wsi wesoła” – weekend wiejski
– 25.07 – 26.07.2025 “Szczyt wszystkiego” – weekend górski
Szczegółowy program: 26.07.2025 (sobota)
– 16.00 – 20.00 Wirtualny spacer górski w goglach VR korytarz
– 16.00 – 18.00:
Wędrujące kamyki – warsztaty dla dzieci – Dorota Borycka FOSA
Tradycja malowania i zostawiania kamyków, znana jako #kamyczki, polega na tworzeniu kolorowych, często inspirujących kamieni i pozostawianiu ich w przestrzeni publicznej, by inni mogli je znaleźć, zabrać lub przenieść dalej. Akcja, zapoczątkowana w USA jako „Kindness Rocks Project”, zyskała popularność również w Polsce, gdzie uczestnicy często dodają kod pocztowy i dzielą się znaleziskami w mediach społecznościowych. To forma kreatywnej zabawy i dzielenia się pozytywnym przesłaniem, choć ważne jest, by pamiętać o ekologii i nie zostawiać kamieni w parkach przyrodniczych. Podczas warsztatów uczestnicy ozdobią własne kamyki.
Minerały górskie – warsztaty dla dzieci i młodzieży FOSA
Celem warsztatów jest przybliżenie dzieciom piękna natury, ukazanie różnorodności otaczającego Nas świata, rozbudzenie ciekawości, pasji i zainteresowań. Warsztaty posiadają walory terapeutyczne poprzez pracę na poziomie zmysłowym, szczególnie zmysłu wzroku i dotyku. Dzieci poznają również najciekawsze fizyczne i uzdrawiające właściwości kamieni oraz etymologię nazw minerałów. Na zakończenie warsztatów każde dziecko zabiera ze sobą do domu pamiątkę z warsztatów w postaci toczonego lub fasetowanego koralika nawleczonego na gumkę – Kamień Mocy. (ZAPISY ONLINE)
– 18.00 – 19.00 Spotkanie autorskie z Beatą Sabałą – Zielińską – seria książek o Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym SCENA
Dziennikarka radiowa, rodowita góralka, przez dziesięć lat relacjonowała na antenie Radia ZET życie Podhala, nadając swoim materiałom charakterystyczny, zadziorny ton. Autorka dziennikarskiego pamiętnika „Radio-aktywna Sabała, czyli jak zostałam głosem z Zakopanego” oraz współautorka (z Pauliną Młynarską) nietuzinkowych przewodników po Zakopanem: „Zakopane odkopane” i „Zakopane – nie ma przebacz!”.
Obecnie wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim, prowadzi zajęcia w Instytucie Dziennikarstwa i wspiera młode radiowe talenty w rozgłośni UJOT FM.
Jako pierwsza w Polsce stworzyła cykl publikacji o Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Udało jej się przełamać milczenie ratowników TOPR i oddać głos ludziom, którzy na co dzień mierzą się z niebezpieczeństwem, odpowiedzialnością i granicami ludzkiej wytrzymałości.
TOPR – instytucja z ponad 110-letnią tradycją – to zamknięte środowisko wyjątkowych ludzi. Publikacje autorki odkrywają ich świat: pełen odwagi, zwątpienia, nadziei i cudów.
– 18.00 – 20.00 Nikifor Krynicki – warsztaty z Panem od Plastyki FOSA
– 20.00 Trebunie Tutki – koncert SCENA
Trebunie-Tutki to zespół, który od lat promuje Podhale i polską kulturę na scenach Europy, Azji i Ameryki Północnej – m.in. podczas EXPO w Portugalii i Japonii. Ich styl to połączenie ponadstuletniej tradycji rodzinnej z nowatorskim podejściem do muzyki góralskiej.
Jako pierwszy polski zespół trafili do czołówki Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej. Otrzymali też tytuł Honorowego Ambasadora Polszczyzny.
Koncertowali m.in. w USA, Chinach, Indiach, Emiratach Arabskich i wielu krajach Europy. Chętnie współpracują z artystami z całego świata – od jamajskich Twinkle Brothers i Adriana Sherwooda, po gruziński Urmuli Quintet. W Polsce łączyli siły m.in. z Wojciechem Waglewskim i Voo Voo.
Twórca zespołu, Krzysztof Trebunia-Tutka, rozwija koncepcję „nowej muzyki góralskiej” – opartej na tradycyjnym brzmieniu, ale otwartej na symfonikę, jazz czy world music. Efektem takich poszukiwań są m.in. projekt „Legenda Tatr” z Filharmonią Łódzką oraz najnowszy album „Duch Gór”, który trafił na międzynarodowe listy przebojów muzyki świata (Transglobal World Music Chart) i rozbrzmiewa w rozgłośniach od USA po Australię.
Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasta Radomia.
