Przed nami trzecia edycja Free(Ra)dom Festival – interdyscyplinarnej imprezy, którą na stałe chcemy wpisać w kalendarz czerwcowego świętowania wolności. W tym roku będziemy zastanawiać się nad wolnością, jaką niesie ze sobą nauka – jak zwykle poprzez twórcze warsztaty dla dzieci i dorosłych, pokazy i dyskusje ze znakomitymi gośćmi – w tym wypadku wybitnymi naukowcami i popularyzatorami nauki. Nie zabraknie też wernisażu, nocnej parady świateł, koncertu i finału ogólnopolskiego konkursu na haiku „17 sylab o Wolności”.
Miliony lat temu tereny wokół Radomia zamieszkiwały jurajskie gady. Ślady dinozaurów znajduje do dziś. Niektóre ze znalezisk są wyjątkowe i stają się sensacjami na całym świecie. O tych odkryciach opowie dr Gerard Gierliński – paleontolog z Państwowego Instytutu Geologicznego. Spotkanie poprowadzi Paweł Błach, pomysłodawca cyklu Spotkania z nauką.
GERARD GIERLIŃSKI – jest absolwentem Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Loyola w Chicago (USA). Swoją pracę naukową nad kopalnymi śladami kręgowców lądowych rozpoczął w 1984 roku. W 1993 r., na swojej rodzimej uczelni uzyskał tytuł doktora w zakresie paleontologii. Od prawie czterdziestu lat prowadzi badania nad kopalnymi tropami, w szczególności dinozaurów, przede wszystkim na obszarze Stanów Zjednoczonych, Polski, Włoch, Maroka, Jordanii, Węgier, Szwecji, Grecji i Chin. Owocem tej zakrojonej na wielką skalę pracy badawczej są dziesiątki opracowań opublikowanych w renomowanych międzynarodowych czasopismach naukowych. Na swym koncie ma on takie znaleziska jak najstarsze ślady upierzenia u dinozaurów, najstarsze ślady ptaków, pierwszy zapis obyczajów godowych dinozaurów oraz odkrycie najstarszych śladów praludzkich na Krecie. Jest on pracownikiem Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, a także pełni funkcje wiceprezesa Stowarzyszenia „Delta” – twórcy polskich Juraparków. Od piętnastu lat pracuje nad profilem edukacyjnym Juraparków. Autorskim projektem Gierlińskiego jest ekspozycja dinozaurów w Jurapark Krasiejów otwarta w 2010 r. i ekspozycja w Moab Giants (USA) powstała w 2015 r.
Organizatorzy: Gmina Miasta Radomia, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.
Partnerzy: Amfiteatr. Miejski Ośrodek Kultury, RKŚTiG Łaźnia, American Corner Radom, Miejska Biblioteka Publiczna, DK Idalin, DK Borki.
Patronat: Rada Upowszechniania Nauki Polskiej Akademii Nauk.
WSTĘP WOLNY.