Przejdź do treści
zapisz się
udostępnij
  • Czekają na nas nietypowe warsztaty!

    1/2

  • Magdalena Oprządek poprowadzi warsztaty z kompostowania.

    2/2

26.03 | 15:00-16:30

Kompost, jego mieszkańcy i bomba – warsztaty o kompostowaniu

  • Czekają na nas nietypowe warsztaty!

    1/2

  • Magdalena Oprządek poprowadzi warsztaty z kompostowania.

    2/2

Nazwaliśmy kompost czarnym złotem recyklingu, bo jest wyjątkowo cenną częścią naszego ekosystemu. Czym jest kompost i jakie pełni funkcje? Jakie organizmy w nim żyją? Jak zbudować własny kompostownik?  Dlaczego kompostownik jest tak ważny w ogrodzie? Na te pytania będziemy odpowiadać podczas warsztatów, a w części praktycznej użyjemy kompostu do produkcji bomb nasiennych, które wybuchną kwiatami na wiosnę! 

Warsztaty poprowadzi: Magdalena Oprządek – geografka, geoekolożka kochająca rośliny od zawsze, na wszystkich wysokościach. Pracuje w Pracowni Edukacji Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie zajmuje się organizacją zajęć edukacyjnych; Mateusz Skłodowski – biolog, ekolog, pracownik Działu Edukacji. Jego pasja to owady i kompostowanie, dlatego na co dzień piekuje się naszym ogrodowym kompostownikiem i prowadzi szereg warsztatów

Są to pierwsze warsztaty wokół ogrodu, dlatego zaczynamy od początku, a więc od podłoża, w którym rosną rośliny. Chcemy opowiedzieć o kompoście, który jest nawozem, podłożem, a nawet środkiem ochrony roślin. Korzystanie z kompostu ma też wymiar w ochronie przyrody i o tym też będziemy opowiadać. Zajrzymy do kompostu, odkrywając jego mieszkańców, a na koniec użyczymy go do wykonania kompostowych kul nasiennych.


Do naszego wydarzenia dołączył Urząd Miejski miasta Radom!

Jak przekazuje Marta Altman z Wydziału Ochrony Środowiska podczas wydarzenia wspólnie wznawiamy zbiórkę surowców wtórnych!

– Przy okazji warsztatów, wznawiamy prowadzony w ubiegłych latach cykl zbiórek surowców wtórnych na terenie naszego miasta. Akcja ma na celu zachęcić radomian do oddawania makulatury, a także wzbudzić poczucie współodpowiedzialności za ochronę środowiska, co w rezultacie przyczyni się do podniesienia poziomów recyklingu. Wydarzeniu towarzyszyć będzie m.in. stanowisko edukacyjne w zakresie wzorcowego sposobu gromadzenia odpadów komunalnych. Za udział w akcji, uczestnicy otrzymają materiały promocyjne i edukacyjne dot. selektywnego zbierania odpadów.

Ponadto podczas warsztatów uruchomiony zostanie mobilny punkt informacyjny dotyczący Programu „Czyste Powietrze” oraz będzie można złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

W ramach projektu LIFE14 CCA/PL/000101 „Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodą w przestrzeni miejskiej Radomia” mieszkańcom naszego miasta zostanie ufundowanych 50 sadzonek drzew. Po wydaniu sadzonki i wskazaniu przez jej właściciela miejsca posadzenia, drzewo zostanie zarejestrowane w bazie drzew na stronie Radomskie Drzewa (drzewa.radom.pl), gdzie właściciel takiej sadzonki będzie mógł osobiście aktualizować informacje na jej temat, dodać zdjęcie i w ten sposób brać czynny udział w rozwoju zieleni na terenie naszego miasta. Każdy kto otrzyma taką sadzonkę będzie mógł ją zasadzić w przydomowym ogródku.

Wstęp wolny z obowiązkiem zapisu. Liczba miejsc ograniczona!

Działania prowadzone w zgodzie ze wszystkimi zaleceniami i obostrzeniami sanitarnymi. Na naszych wydarzeniach możesz czuć się bezpiecznie.