Przejdź do treści
zobacz
udostępnij
  • Paweł Błach - pracownik działu projektów kulturalnych Amfiteatru. Pomysłodawca podcastu "Radom - Miasto Przyszłości".

    1/2

  • Czesław Pióro będzie naszym gościem w najnowszym odcinku podcastu (fot. Anna Dziesińska)

    2/2

19.05 | 18:00

Podcast: Radom – miasto przyszłości – #Kultura tradycyjna

  • Paweł Błach - pracownik działu projektów kulturalnych Amfiteatru. Pomysłodawca podcastu "Radom - Miasto Przyszłości".

    1/2

  • Czesław Pióro będzie naszym gościem w najnowszym odcinku podcastu (fot. Anna Dziesińska)

    2/2

Na czym polega muzyczny fenomen kultury tradycyjnej Ziemi Radomskiej? Czy oberki mają potencjał tanga lub flamenco? Czy Radom może się stać rozpoznawalny na świecie dzięki muzyce tradycyjnej? Na te i inne pytania odpowiemy podczas najnowszej rozmowy z cyklu Radom – miasto przyszłości. Gościem Pawła Błacha będzie Czesław Pióro.

Czesław Pióro – z urodzenia i wyboru radomianin. Animator i edukator kultury – regionalista. Pasjonat muzycznych tradycji Radomszczyzny, a także Kielecczyzny. Absolwent „Akademii Innowatorów Społecznych” Ashoki oraz Szkoły Trenerów „SIEĆ” PTP. Współzałożyciel Fundacji „Republika Radomska” i prezes Radomierz Sp. z o.o – podmiotu non-profit działającego w obszarze ekonomii społecznej na rzecz tradycji regionalnych. Członek Radomskiej Szkoły Tradycji – zaangażowany w ogólnopolski program Akademia Kolberga oraz w Forum Muzyki Tradycyjnej.

Współtwórca festiwalu Zawieruchy Radomskie, który miał cztery edycje: 2016, 2017, 2018 i 2019 oraz cykli muzyczno tanecznych Zawirowania Radomskie i Pohulanka Radomska. Prowadzi warsztaty tańca tradycyjnego w wersji niestylizowanej Radomska Szkoła Oberka. Wodzirej podczas zabaw tanecznych, festynów i wesel z muzyką ludową. Organizator i koordynator wielu różnych wydarzeń w Radomiu i w Radomskim, służących popularyzacji tradycji regionalnych. W roku 2017 został laureatem Radomskiej Nagrody Kulturalnej za działalność na rzecz popularyzowania w Radomiu muzycznego dziedzictwa Ziemi Radomskiej. W 2018 roku otrzymał nagrodę za Społeczne Działania Twórcze – za wykorzystanie kultury ludowej do zmiany wizerunku współczesnego Radomia i Radomszczyzny. W 2021 roku został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zakresu upowszechniania kultury.

Cykl podcastów “Radom – Miasto przyszłości” jest dobrym pretekstem do rozmowy o Radomiu, o tym jak może lub powinien wyglądać za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Tematem najbliższego podcastu będzie kultura tradycyjna.

Podcastu mogą Państwo posłuchać na naszym Facebooku: www.facebook.com/amfiteatr.radom i na naszej stronie internetowej. Audycja zostanie wyemitowana w dniu wydarzenia.