Przejdź do treści

Polski Jazz 360°: Eskaubei i Tomek Nowak Quartet

MOK „Amfiteatr” zaprasza na pierwsze z cyklu spotkań „Polski Jazz 360°, projektu Fundacji Polski Jazz, dofinansowanego przez MKiDN, propagującego muzykę jazzową, odkrywającego szerokie spektrum jej możliwości. 12 października w „Kawiarni Artystycznej” jazzowo hip-hopowa improwizacja w ofensywie – czyli Eskaubei i Tomek Nowak Quartet, jedyna grupa w Polsce znana z łączenia improwizacji jazzowej z rapowymi tekstami.  Bilety wkrótce w sprzedaży
Amfiteatr znalazł się w gronie instytucji kultury z całej Polski, na których scenach zobaczymy i usłyszymy wszystko to, co najbardziej aktualne w polskiej muzyce spod znaku jazzu, wielokulturowe muzyczne projekty i nieoczekiwane muzyczne połączenia. – Projekt Fundacji Polski Jazz stanowi pomost między tradycją a współczesnością, łączy współczesne brzmienie młodych muzyków z dorobkiem artystów o już ugruntowanej pozycji. Zapewnia to wysoki i oryginalny poziom koncertów. Chcemy pokazać pełne spektrum zjawiska, jakim jest jazz w Polsce. Każdy znajdzie w programie coś, w czym będzie chciał uczestniczyć – powiedział Piotr Matla, dyrektor artystyczny projektu Polski Jazz 360°.
Projekt Polski Jazz 360° został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa  Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Eskaubei i Tomek Nowak Quartet

12 października o godz. 19 na scenie pojawi się pięć muzycznych indywidualności: uznany undergroundowy raper Eskaubei i ekipa młodych krakowskich jazzmanów – pianista Kuba Płużek,  kontrabasista Alan Wykpisz, perkusista Filip Mozul oraz spinający grupę trębacz Tomek Nowak.
Eskaubei i Tomek Nowak Quartet to pionierskie przedsięwzięcie rzeszowskiego muzyka Bartłomieja Skubisza, jednego z najdłużej działających offowych raperów w Polsce, i  świetnego trębacza Tomka Nowaka znanego ze współpracy m.in. z Nigelem Kennedy, Jarosławem Śmietaną, muzykami Amy Winehouse czy Massive Attack. Muzycy weszli w alians z czołówką polskiej alternatywy jazzowej. Reprezentujący ją Kuba Płużek i Alan Wykpisz to instrumentaliści uznani za nadzieję polskiego jazzu, od wczesnych lat okopujący się na pozycji awangardy krajowej sceny improwizowanej. Filip Mozul zaś to marka sama w sobie, dojrzały i doświadczony muzyk, który ma na koncie współpracę m.in. z grupą Agressiva 69, Trebunie Tutki czy nowojorską Just Landed, a także ze Stevenem Loganem, Markiem Radulim, Moniką Brodką, Januszem Radkiem, Grażyną Brodzińską czy Grażyną Łobaszewską.

Muzyka zespołu udowadnia, że niezwykle różne w stylistyce gatunki, mogą zostać połączone ze sobą w sposób nieoczekiwany i bezkompromisowy, ale jednocześnie interesujący i przemyślany. Inspiracje hip hopem spod szyldu Native Tongues wytrawnie mieszały się z jazzowymi wariacjami, co pozwala muzyce wybrzmieć w sposób nieskrępowany i nie mieszczący się w jakichkolwiek ramach. Każdy z muzyków zaprezentował się słuchaczowi w pełnej krasie. Trąbka Tomka Nowaka, klawisze Kuby Płużka, kontrabas Alana Wykpisza i bębny Filipa Mozula trzymają publiczność w napięciu, co chwilę zaskakując nieoczekiwanym dźwiękiem. Na tym muzycznym tle przesuwają się niebanalne teksty Eskaubei, rapowanie dynamizuje całość i dodaje hip-hopowego pazura.
Skład zespołu:
Tomasz Nowak – trąbka, Alan Wykpisz – git. basowa, Kuba Płużek – instr. klawiszowe, Filip Mozul – bębny ,Eskaubei – rap, spoken word.

Bilety wkrótce w sprzedaży.
Liczba miejsc ograniczona!
Miejsce: „Kawiarnia Artystyczna”, ul. Parkowa 1