Przejdź do treści

Zawirowania Radomskie: warsztaty+potańcówka

Zapraszamy 27 maja na pierwsze wiosenne Zawirowania Radomskie! Cykl ten jest poświęcony muzycznym, tanecznym i śpiewaczym tradycjom Radomszczyzny, realizowuje go Radomska Inicjatywa Oberkowa, a gospodarzem jest MOK „Amfiteatr”
Na wydarzenie składają się warsztaty przyśpiewek, warsztaty taneczne i zabawa taneczna.
Warsztaty odbędą się na Scenie Obozisko (ul. Śniadeckich 2) w godz.:
– warsztaty przyśpiewkowe: godz. 12:30 – 15:00,
– warsztaty taneczne: godz. 16:00 – 18:30.
Zabawa taneczna (również na Scenie Obozisko) rozpocznie się w sobotę tuż po godz.19:00 i zakończy ok godz. 1:00.
Warsztaty przyśpiewek do skrzypiec poprowadzi Tadeusz Cieślak, świetny śpiewak i tancerz z Przystałowic Małych (gmina Rusinów, powiat przysuski). Ze względu na tonację głosu, te warsztaty są skierowane do mężczyzn.
– Przyśpiewki na melodie oberkowe, zwane w radomskim „wyrywasami”, śpiewano podczas tańca do muzykantów. Sztuka przyśpiewywania należy do jednej z trudniejszych. Opiera się ona na dobrym „czuciu” rytmu oberkowego, znajomości melodii i umiejętności układania na bieżąco krótkich tekstowych rymów nawiązujących do sytuacji – tłumaczy Czesław Pióro z Radomskiej Inicjatywy Oberkowej.


Warsztaty taneczne poprowadzą Marianna i Tadeusz Cieślakowie, czołowa para tancerzy z Przystałowic Małych (gmina Rusinów, powiat przysuski).
Tancerze wprowadzą chętnych w podstawy kroku oberka, wirowania i przytupów.


Wskazane jest, aby na warsztaty zabrać wygodne buty na płaskiej podeszwie – u pań może być niski obcas. Podeszwa powinna być z materiału, który nie będzie przeszkadzać w płaskim stawianiu kroków (wręcz prawie szuraniu) po podłodze – związane to jest ze specyfiką kroku w oberku.
Do tańca zagrają:

– Kapela Jakuba Zimończyka z Otwocka
– Kapela Wiesławy Gromadzkiej z Kamienia Dużego k. Przysuchy,
– Kapela Henryka Gwiazdy z Radomia


Wstęp wolny na wszystkie części wydarzenia.
Na warsztaty obowiązują zapisy:
e-mail: oberekradomski@gmail.com
nr. tel.: 602-827-342